Sevda Güneş

Zulme rıza zulümdür…

01.07.2015 Sevda Güneş

Sözde yazarlardan biri günlerdir sosyal medya üzerinden yayınlanan sayısız işkence görsellerinin Doğu Türkistan’a ait olmadığını, bazılarının da çok eski resimler olduğunu yazmış. Aslında ona göre Çinliler asla Müslümanlara zulüm etmiyormuş, Amerika’daki bir kuruluş Çin’i Müslüman ve aşırı milliyetçilerin hedefi haline getirmek için bu görselleri ve bilgileri yayıyormuş.

Kim ne yazarsa yazsın kim ne derse desin ortada bir zulüm var ve bu zulme susan herkes dilsiz şeytandır.

Belki resimler ve görseller eski hatta oraya ait bile olmayabilir ama tüm dünya biliyor ki Doğu Türkistan dini tercihleri nedeni ile baskı ve şiddet altında.

Ve en kötüsü dünya bu zulme karşı sağır ve kör. İnsanlar dini tercihleri nedeniyle asla tecrit edilemezler. Irkı, dini, kimliği ne olursa olsun insanlık dışı muameleye tabi tutulamazlar. Bugün Doğu Türkistan’da, Arakan da oluk oluk Müslüman kanı akıyor. Ve Müslüman ülkeler maalesef bu olayı görmezden geliyorlar.

Oysa bizim için Filistin, Mısır ne ise Doğu Türkistan da odur. Hangi kara parçasında bir Müslüman yaşıyorsa o bizim kardeşimizdir.

Günlerdir sosyal medya üzerinden tepkiler yağıyor ama hepsi bununla sınırlı. Çin’in köpek katliamı bile Müslümanlara yapılan zulümden daha fazla tepki gördü.

İnsan düşünmeden edemiyor, acaba Türk oldukları için mi yaşananlara kimse ses çıkarmıyor?

Mesela Filistin ve Mısır için nöbetçi eylem grupları neden sokaklara çıkıp Çin’e lanet okumuyor?

Neden sonra dün Dışişleri Bakanlığı bu duruma tepki gösterdi ve “Doğu Türkistan’da Müslümanlara yapılanları kaygı ile izliyoruz” açıklamasını yaptı.

Şüphe yok ki bugün Allah’ın emirlerini yerine getirmek için direnen o kardeşlerimiz, “Allah indinde İslam Şehididir” diyor din âlimleri.

Peki ya biz, bir elimiz yağda bir elimiz balda oruç tutarken, yemek beğenmezken, her Ramazan akşamı acaba nerde eğlensek diye kafa yorarken. Kendimizden başka hiç kimseyi düşünmezken…

Bu kadar zor mu tüm camilerde Müslüman kardeşlerimiz için kuran okutup, namaz kılmak, dualar etmek. Bir günlüğüne de olsa şu saçma sapan eğlencelere ara versek, ta buradan bağırsak Çin’den sesimiz duyulsa…

Belki yaşananların önüne geçmeye gücümüz yetmez ama en azından susarak zulme ortak olmayız. Bir şey yapamasak ta o zulme tepki koyar daha fazla duyulmasına sebep oluruz… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 01-07-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları