Sevda Güneş

Başbakan’ın gizli görüşmesi

11.07.2013 Sevda Güneş

Başbakan Recep Erdoğan’ın Erzurum ziyareti sırasında Kırkıncı Hoca’yı ziyaret ettiği meslektaşlarım tarafından çokça yazıldı çizildi. Elbette Başbakanın Kırkıncı Hoca’yı ziyaret etmesi çok tuhaf bir durum değildi çünkü her geldiğinde mutlaka ziyaret ederdi.  Ancak ziyareti haberleştiren Başbakan’ın Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ı ziyareti sırasında gazetecileri atlatıp valiliğin arka kapısından çıkması ve ziyaretini tamamladıktan sonra tekrar arka kapıdan giriş yapmasıydı.

Oysa Başbakan ve yerel yöneticiler o gün basını iki kez atlatmışlardı. Başbakan İstasyon Meydanı’nda konuşma yaptığı sırada Erzurum Valiliğine oldukça önemsenen bir misafir giriş yaptı. Başbakan’ı burada bekledi. Peki ama kimliği bu kadar gizli tutulan ve basının farkına bile varmadığı bu kişi kimdi?

Edindiğim bilgilere göre bu ağır misafir Almanya’da yaşayan önemli bir din âlimiydi. Erzurum’a Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’in davetlisi olarak gelmişti. Başbakan Erdoğan bu zatla görüşmek isteyince valilik binası uygun görüldü ve görüşme burada gerçekleşti. Yaklaşık bir saat süren görüşmede Başbakan Erdoğan sadece Ahmet Küçükler’in odada bulunmasına izin verdi.

İçerde ne konuşuldu derseniz, bu hiç kimsenin bilmediği bir durum. Bu konuya dair çeşitli görüşler var ama en çok konuşulan Ahmet Küçükler’in bu hareketle rakiplerine karşı 1 adım daha öne çıktığı ve tekrar aday edilip edilmeyeceğinin bu görüşmede gündeme geldiği.

Diğer bir gerçek ise Başbakan Erdoğan’ı takip eden gazetecilerin tüm görüşmelerden haberi olamadan öylece valilik önünde beklediği ve Başbakan’ın gazetecileri atlattığıdır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu tarz hareketleri aslında ilk kez yapmıyor. Bu atlatma alışkanlığı kendisine rahmetli Necmettin Erbakan’dan mirastır. Henüz AK Parti yeni kurulduğu dönemde Erzurum’a gelen Recep Tayyip Erdoğan, Palandöken’de yapılan toplantıdan yine siyah bir Mercedes otomobil ile Yenişehir semtindeki fani evlerde oturan eski Refah Partili Mahmut Kişioğlu’nu gizlice ziyaret etmek istemişti ama bizi atlatmayı başaramamıştı. Her Erzurum gezisinde bu ziyaret gelenek haline gelmişti. Ve o yıllarda iddia o dur ki Ahmet Küçükler’in aday olmasında en etkili isim Kişioğlu olmuştu.

Tüm bunlardan çıkan sonuç şu: Valilik binasında yapılan bu olağanüstü gizli görüşmenin her açıdan kazananı Ahmet Küçükler olmuştur. Ne kadar etkili olacağını ise aday açıklama sürecinde hep birlikte göreceğiz.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 11-07-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları