Sevda Güneş

Bir kadın siyasetçimiz bile yok!

25.10.2013 Sevda Güneş

Sabah gazeteleri ve haber ajanslarını gözden geçirirken Başbakan Erdoğan’ın son MKYK toplantısında yaptığı konuşmaya gözüm ilişti. Partisine özeleştiride bulunan Erdoğan, “Kadın siyasetçi konusunda başarısız olduk. Partinin daha fazla kadın ve genç siyasetçiye ihtiyacı var. Özelikle Anadolu’dan il ve ilçelerde kadın belediye başkanı görmek istiyorum “demiş.

Şunun şurasında ne kaldı ki aday adaylarının müracaatlarının son bulmasına. Diğer illeri bilmem ama Erzurum da şuana kadar tek bir bayan aday müracaatta dahi bulunmadı.

O potansiyele sahip bir bayan siyasetçi bu şehirden çıkar mı bilmem ama şahsen kentin hala bir bayan adaya sahip çıkacak olguya sahip olduğunu hiç ama hiç düşünmüyorum. Erkeklerin boy gösterdiği siyasi arenada bile kimse kimseyi beğenmez iken, bir bayan adayın bu kentin şehri emini olmasını beklemek bana biraz ütopik geliyor.

Diyeceksiniz ki iyi de Erzurum’un bir bayan milletvekili var. Doğru, Fazilet Dağcı Çığlık hanımefendi bu kentin mebusudur. Ama unutulmamalıdır ki belediye başkanlığı ayrı, milletvekilliği apayrı şeylerdir. Milletvekilliği azda olsa aristokrat olmayı, belediye başkanlığı halktan biri olmayı gerektirir. Eminim ki sayın Çığlık Erzurum’da yetişen yerel bir isim olsaydı o konuma biraz zor gelirdi.

Bu görüşümden ‘bayanlar belediye başkanı olamaz’ anlamını çıkarmasın kimse. Zira bu işi erkeklerden daha iyi yapacaklarına inancım tamdır. Kadın elinin değdiği yerin daha güzel olacağını herkes bilir. Kurtuluş tarihinde kadın savaşçıların olduğu bir kentin bugüne kadar tabiri caiz ise adam akıllı bir kadın siyasetçi yetiştirememesi çok acıdır.

Partilerin bünyesinde oluşturulan kadın kolları yalnızca seçimlerde oy toplama birimi olarak kullanıldığı için nitelikten ziyade nicelik olarak görülmüştür.

Bu yalnızca Erzurum’da mı böyledir, elbette ki hayır. Şuan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin AK Parti’nin kurucuları arasındadır. O yıllarda AK Parti Gaziantep Belediye Başkanı Şahin için “Sizin siyasette ne işiniz var, gidin evde çocuk bakın” demişti. Fatma Hanım hem vekil oldu hem de bakan. Hatta yerel seçimlerde Anadolu’daki marka siyasetçi yüzü olarak Fatma Şahin’in Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak seçmenin karşısına çıkarılacağı konuşuluyor.

Biz hala ‘kadının yönettiği ilden bir şey olmaz, aman sende o adamdan ne olur’ görüşünü sergilediğimiz sürece, ne kadın ne de marka erkek siyasetçiye sahip olamayacağız. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-10-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları