Sevda Güneş

İşte tamda bu yüzden teşvik lazım!

23.02.2017 Sevda Güneş

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Milli Tarım Politikası projesi kapsamında şap hastalığı aşılama kampanyası için dün Erzurum’a geldi. Bakanın et fiyatlarına ilişkin bir açıklama yapması bekliyordu. En azından besicinin beklentisi bu yöndeydi.

 

Tarım ve hayvancılığın kötü gidişatını sağlıksız hayvan yetiştiriliciliği ve buzağı ölümlerine bağlayan Bakan Çelik, “ Her yıl 350 ile 400 bin civarında buzağı ölümleri yaşanıyor. Durum böyle olunca bu kez bunun karşılığında hayvan ithal etmek zorunda kalıyoruz. Hükümet olarak Milli Tarım Politikası projesi başlattık. Bu proje ile başta Erzurum olmak üzere tüm Doğu’daki göç duracak, hatta geriye göç başlayacak. İnsanlar bu topraklardan göçtükleri için pişman olacaklar. Bugüne kadar o kadar teşvik verildi ama sonuç hüsran oldu” diye konuştu.

 

Soğuk havada konuşan bakan, bir ara arkasındaki sinevizyonda İzmir görüntülerini göstererek, “Az önce hep birlikte gördük İzmir’de insanlar kısa kollu, burada hava çok soğuk sizi daha fazla burada tutmayacağım” dedi.

 

Sayın Bakan işte asıl mesele de bu. Doğu’daki çiftçi yılda bir ürün batılı üç ürün alıyor. Batı’daki besici hayvanını dışarıda otlatıyor bizim besicimiz sekiz ay hayvanını ahırda yüksek fiyatlı yemlerle besliyor. Varını yoğunu hayvanına yediren besici, kesim sırasında bırakın kar etmeyi kimi zaman zarar dahi ediyor. Doğu besicisinin teşvik istemesinin çok haklı nedenleri var. İklim koşulları bunun sadece bir ayağı.

 

Göç meselesine gelince elbette insanlar doğduğu topraklarda doymak ister. Tarım ve hayvancılık bu bölgenin başlıca geçim kaynağı. Eğer hayvancılıkta kalıcı tedbirler, politikalar uygulanırsa göç hızını kesecektir.

 

Ama son derece gelişmiş olan Batı, Doğu ile aynı oranda değerlendirilirse bugün sadece kurbanlık için besicilik yapanlarda bu işi bırakıp, bu toprakları terk edeceklerdir.

 

Mili Tarım Politikası’nda Doğu besicisi ve çiftçisinin durumu iyi irdelenmelidir. Yılda tek hasat yapan çiftçi ile dört kez ürün toplayan aynı kategoride değerlendirilmemeli…

 

Teşviklerin derde derman olamamasının sebebi; dönemin hükümetlerinin bu teşvikleri işin ehline değil çiftçilikle, hayvancılıkla alakası olmayan yandaşlara kullandırmasından kaynaklanmıştır. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-02-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları