Sevda Güneş

Şehit babaları…

05.01.2016 Sevda Güneş

Hangi şehir bugüne kadar kaç şehit verdi? Hangi şehrin şehit aileleri dernek binasının duvarları, hangi aslan parçalarının üniformalı resimleri ile doldu. Şüphe yok ki Türkiye’de artık şehit sayısı bakımından hiçbir şehrin bir diğerinden farkı yok. Gün geçmiyor ki bir şehre, bir eve, bir babanın yüreğine ateş düşmesin.

Son bir haftada teröre iki kurban veren Erzurum’da şehit babalarının oğullarının ardından söyledikleri, yürekleri bir kez daha dağladı.

Kapı çalınır ve o acı haberi vermek için komutan içeri girer. Hiçbir şey söylemese de niye geldiği zaten bellidir. Her saldırı sonrası yaşananlar aynıdır ancak şehit ailelerinin verdiği tepki, söylemler değişir.

Yine öyle bir an; heyet Erzurumlu şehidin kapısını çalar. Kapı açılır babanın sesi titrer ve oğlunun şahadet haberini alır. Gerekli diyaloglar… Ve heyet tam kapıdan çıkarken son konuşmalar yapılır.

Erzurumlu şehidin babasına Paşa sorar: Bizler oğlunun silah arkadaşlarıyız. Bizden bir emrin olur mu babacığım? Babanın cevabı: Yavrum gidin o Diyarbakır Sur’da ki esnafa bir sorun bakalım, oğlum vatan borcunu ödemeden evvel Sur’un esnafına herhangi bir borcu var mı? Var ise biz onu ödeyelim, babalığın gereği budur.

Eminim ki okuyan herkesin tüyleri diken diken oldu. Bunu ancak bir Erzurumlu baba diyebilirdi.

Diyarbakır Sur’da kalleş pusuda şehit düşen Orhan Dilekci için hafta sonu Uzundere’de cenaze töreni yapıldı. Oğlunun Türk Bayrağına sarılı tabutu önünde babanın verdiği mesaj da çok önemliydi. Önce ağlayanları susturdu emekli bekçi, şehit babası Mehmet Dilekci. Sonra törene katılanlara döndü ve “Milli sınırlar içerisinde bayrağımın altında bu ülkenin havasını teneffüs eden, suyunu içen, ekmeğini yiyen her kim varsa bu vatana ihanet edene lanet olsun. Bir Orhan gider bin Orhan gelir. Yöneticiler de yaşananlardan ders çıkarsın” dedi.

Şimdi bu iki babanın yüreği yanmıyor mu? Hangi baba çınar gibi evladının ölümüne dayanabilir? Hangi baba kalleş bir pusuda hayatı sönen yavrusunun ardından bu kadar vakur duruş sergiler?

Bir şehirde iki şehit babası da aynı tavrı gösteriyorsa o tavır bu şehrin vatanına, milletine, devletine olan bağlılığındandır.

Terörün şehirlerde bu kadar pervasızca nasıl yuvalandığı, hangi süreçlerin bunlara neden olduğu ayrı bir konudur. Ancak bugün devletin yanında yer alma, kenetlenme günüdür. Bugün kalleşleri içimizden sıyırıp atma günüdür. Bunu her Erzurumlu bilir. Şehit anası da olsan, şehit babası da olsan, sıradan vatandaş da olsan durum budur.

93 Harbi’nde, Ermeni olaylarında da, Kurtuluş Mücadelesinde de Erzurumlu aynı tavrı takınmış, önce vatan demiştir.

Bugün Türkiye bu iki babanın duruşu ve söyledikleri karşısında şaşırabilir ama biz şaşırmadık. Çünkü biz bu değerler üzerinden yetiştirildik. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 05-01-2016
  
Yazarın Diğer Yazıları