Sevda Güneş

Şimdi ne olacak?

19.08.2015 Sevda Güneş

Bu ülke çok zor zamanlar gördü ve her zor zamandan çıkmanın bir yolunu buldu. Bugün de aynı süreci yaşıyor. Bir yanda terör belası diğer yanda hükümet kuramama çabası…

Kuramama diyorum zira hiçbir parti bir diğeri ile koalisyon kurmak için çaba göstermedi.

AK Parti her ne kadar kırmızı çizgim yok dese de onun da kırmızı çizgisi, mevcut partilerin kırmızı çizgilerini kabul etmeyişi oldu.

Neydi bu kırmızı çizgiler.

Anayasa’nın ilk dört maddesi değiştirilemez…

Cumhurbaşkanının Anayasal çizgide kalması…

Yolsuzluk dosyalarının yeniden açılması…

Çözüm sürecinden tamamen vaz geçilmesi…

Çözüm sürecinden vazgeçilmesi sadece MHP’nin kırmızı çizgisiydi. Zira CHP’nin böyle bir kırmızı çizgisi hiç olmadı.

Sonuç itibari ile hiçbir parti uzlaşmaya yanaşmadı ve ufukta sandık göründü. Peki, şimdi ne olacak?

Önce seçim hükümeti kurulacak ardından seçime gidilecek. Elbette bu süreçte yine birçok sıkıntı çıkacak. Seçim hükümetine üye vermek, bakan dağılımı v.s

Diyelim ki tüm bunlar yaşandı ve seçim günü bu Pazar. Sandıktan nasıl bir irade çıkacak? Seçim aritmetiği ne kadar değişecek? Ya aynı sonuç çıkarsa bu defa nasıl bir takvim işleyecek dersiniz.

Yüzde 41 oy alan AK Parti; Yaşanan bu süreçte seçmenin istikrarsızlığı gördüğünü, bu nedenle oylarının artacağını, HDP’ye giden oyları baskı altında kaptırıldığını ve seçim güvenliğinin yeteri kadar alınmadığı için bu seçimlerde Kürt oylarının birçoğunu yeniden alacağını düşünerek tek başına iktidar olmayı hedefliyor.

Türkiye’nin bu hale gelmesinin sebebinin AK Parti olduğunu söyleyen MHP; Çözüm sürecinin ülkeye maliyetini, terör belasının panzehrinin kendi partilerinin olduğunu halka anlatarak koalisyon sürecinde dik durdukları için vatandaşın kendilerini alkışlayacağını ve oylarının artacağını hesap ediyor.

CHP ise; Ne olursa olsun ben zaten ana muhalefetim, gerisi beni bağlamıyor. Çözüm süreci, terör, ekonomi benim sorunum değil. Yarın seçim olsa yine seçime girerim, her an hazırım edasında geziyor.

“Ben artık Türkiye partisiyim” dediği için örgütten tokat yiyen, “Sen bir haddi bil bakayım” zılgıtının ardından, “Biz sırtımızı PKK, YPG ve KCK ya dayadık” diye kıvıran HDP, “öyle ya da böyle ben barajı aşarım” diyor.

Seçmen ise şaşkın zira sandıktan çıkan irade belliydi, koalisyon istiyordu. Şimdi yeniden sineyi millete dönüldü. Yine en iyi kararı o verecek. Ya ‘çare tek partili iktidar’ ya da ‘bu ülkede sizin değil millettin dediği olacak’ deyip yine siyasilere koalisyonun yolunu açacak.

Peki, tekrar aynı tablo çıkarsa ne olacak? Olacağı belli, tüm kırımızı çizgiler yerle bir olup onun yerini yeşil ışıklar alacak. Umudu kalmayan siyasiler paşa paşa koalisyon yapacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 19-08-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları