Sevda Güneş

Belediyelere destek geliyor

02.09.2014 Sevda Güneş

Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk grup toplantısını yaptı ve yeni hükümetin eylem planını açıkladı. Hükümet programının birinci maddesini kayıtsız şartsız çözüm süreci ve demokratikleşme paketi alırken, ikinci sırada ekonomi, dış politika ve diğer kalkınma maddeleri yer aldı.

 

 

Çözüm sürecinde ne olacak, nasıl bir yol izlenecek? Bu konuda tek bir maddeye yer verilmedi. Fakat kararlılıkla devam edecek vurgusu yapıldı. Paralel yapı ile mücadele yeni hükümetin de programına girdi. Büyük operasyonlar kapıda…

 

 

Hükümet programında yerel yönetimlere finansal destek sağlanacak ve kentsel dönüşümlere hız verilecek. Programda Anadolu’yu ilgilendiren en önemli gelişme bu oldu.

Yeni yasayla sınırları ve yetkileri genişletilen yerel yönetimlere parasal destek sağlanacak olması aslında Erzurum’un da çehresini değiştirecek.

 

 

Malum hâlihazırda üç kümbetler cazibe projesi, kale etrafının açılması ve birçok gecekondu bölgesi dönüşmek için kentsel dönüşüm kapsamına alındı.

 

 

Her şey yıkmakla bitmiyor ki. Kamulaştırma ayrı bir sorun, kamulaştırma bedeli ayrı bir sorun, yıkılan binaların yerine yeni binaların yapılması ayrı bir sorun.

 

 

Sadece Erzurum’da 25 binin üzerinde yıkılmış ama yapılamamış metruk bina bulunuyor. Sadece bunların enkazının alınması bile ciddi bütçeler gerektiriyor.

 

 

Kentsel dönüşüm yalnızca illerle sınırlı değil, ilçelerde bu kapsam içinde yer alıyor. Belediyelerin kendi bütçeleri ile bunları yapmaları elbette beklenemezdi. Ancak bakanlık onaylı kentsel dönüşümde de ciddi sıkıntılar yaşandı bugüne kadar.

 

7-8-9 Eylül de torba kanun maratonu var

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Meclis’teki ilk icraatı 'Torba Kanunu’ olacak. Başbakan AK Partili Milletvekillerinin telefonlarına mesaj göndererek, ‘Ankara’dan ayrılmayın’ talimatı verdi. O mesaja göre 'Torba Kanun' görüşmeleri 7-8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. 

 

Davutoğlu Hükümeti'nin programı dün görüşülmeye başlandı. Güvenoyu oylaması ise 6 Eylül'de yapılacak. Yani kanunun yasalaşması için meclisin açılması beklenmeyebilir, Meclis Başkanı vekilleri olağanüstü görüşmeye davet edebilir. Şu sıralar özellikle esnafın gözü kulağı bu yasada. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 02-09-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları