Sevda Güneş

Bunun kabahati kimde?

26.02.2014 Sevda Güneş

Geçtiğimiz hafta İstanbul Feshane’de Erzurum Günleri yapıldı. Yıllardır yapılan ve birçok il için artık rutin hale gelen şehir günlerinde, o ilin kültürü, yemeği, el sanatları ve ekonomisi ziyaretçilerin beğenisine sunulur. Tanıtımı yapılan ilin folkloru ve yerel sanatçıların sahne alacakları eğlenceler yapılır. Buradaki amaç şehrin tanıtımını yapmaktır.

İşte o günlerden biri İstanbul Feshane’de yapıldı. Böyle bir organizasyon olduğunu ulusal kanalların ana haber bültenlerini izlerken öğrendim. Kanal D muhabiri sevgili Özay Erat’ın derlediği haberi izlerken, ‘işte tanıtım budur’ dedim. Cuma ve Cumartesi günleri de diğer kanallarda da haber olmuştu Erzurum Günleri.

Çağ kebabı, kadayıf dolması, göğermiş lor, dadaş bar ekibinin yer aldığı görüntülerde İbrahim Erkal’ın “Haydi gel Erzurum’a gel “şarkısı ayrı bir güzellik katmıştı habere. Mutlaka devlet erkânından birileri de ziyaret etmiştir ama muhabirlerin olduğu dakikalarda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun görüntüsü yansıdı ekranlara.

Kameralara konuşan vali bey, şehrimizi överek tüm Türkiye’yi Erzurum’a davet etti. Benim ekrandan gördüğüm manzara gayet iyi bir resimdi. Orada ne kadar Erzurumlu vardı? Bu işi kimler organize etti? Bilmiyorum ama aynı akşamın sabahı mail adresime gelen bir mesaj hayli şaşırttı beni. İstanbul Erzurum Dernekleri Federasyonu tarafından gönderilen mailde aynen şöyle diyordu;  ‘İstanbul’da düzenlenen etkinliğin Erzurum dernek ve vakıfları ile bir ilgisi yoktu.’

Olsaydı şaşardım zaten. Organizasyonu yapanlar her kim ise ne yazık ki bu derneklerden izin almamış. Sorumluluk sahibi dernek ve vakıf yöneticileri kamuoyunu bilgilendirme gereği duymuşlar.

O organizasyonu kim yaptıysa eline sağlık, parası ile reklam versek, şehir beş dakika boyunca bu kadar güzel anlatılamazdı. Bu güne kadar değişik illerde birçok kez bu gibi organizasyonlar yapıldı. En son Ankara’da katılmıştım Erzurum Günleri’ne. Kelimenin tam anlamı ile fiyaskoydu. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay açılışına katılmıştı ama tek satır hiçbir yere haber olamamıştı. Böyle bir gün tertip edenler kendilerine özel bir organize yaptıkları için tanıtımın en büyük ayağı olan basını davet etmeyi akıl dahi edememişlerdi.

‘Reklamın iyisi, kötüsü olmaz diyeceğim’ ama böyle yerler için iyisidir önemli olan. Buradaki amaç ilin tanıtımını yapıp, yerli turisti şehre çekmektir. Feshane Erzurum Günleri bu defa amacına ulaşmıştır. Eğer orada Erzurumlular yok ve cağ kebabı başka illerden gelenler tarafından yapılmış aynı zamanda ziyaretçilere sunulmuş ise bunun kabahati ne yazık ki şehir dışında faaliyet gösteren tüm dernek ve vakıflarındır.

Bu tür vakıfların işi sadece herfene yapıp kendi kendilerini ağırlamak değil, misyonu gereği memleketin güzelliklerini her platformda yansıtmaktır.

Rahmetli Ethem Seven İstanbul Erzurumlular Vakfı Başkanlığını yaptığı sıralarda her yaz iş adamlarını alır Erzurum’a getirirdi. Adnan Polat’a Erzurum’a otel yap ısrarı ve yatırımın buraya gelmesinin altında da rahmetlinin imzası vardır.

Bir bardak suda fırtına koparmanın hiçbir alemi yoktur. Konu açık seçik ortadadır. Ağzı açığın malını gözü açıklar yer.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 26-02-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları