Sevda Güneş

Genç selef, yaşlı halef…

04.12.2013 Sevda Güneş

Aylardır merak edilen sual sonunda cevabını buldu. Ahmet, Hakkı derken Mehmet’te karar kılındı. AK Parti grup toplantısında herkes ‘acaba mı?’ diye düşünürken, ekrana gelen bir kare tüm beklentileri boşa çıkardı. Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Erzurum Milletvekili Adnan Yılmaz’ın yanı başında oturan Mehmet Sekmen, Başbakan’ın ismini açıklamasını bekliyordu.

Ekranda beliren o kare herkesin kafasında şu algıyı oluşturdu: Biz yeni adayımızın arkasındayız. Erzurum için hazırlanan tanıtım klibinin ardından Başbakan Erdoğan kürsüye önce mevcut Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’i çağırdı ve söz verdi. Partisine bağlılığını dile getiren Ahmet Küçükler, Erdoğan tarafından adeta taltif edildi. Yeni belediye başkanının ismi açıklanıp kürsüde il başkanı ve mevcut milletvekilleri ile beraberlik pozu verilirken, Başbakan bir yanına Mehmet Sekmen’i, diğer yayına Ahmet Küçükler’i aldı.  

Bu şu anlama geliyordu görüntü: Bizim için giden ne ise gelen odur. Tüm bunlar yaşanırken arkadan ‘Erzurum seninle gurur duyuyor’ sloganları yükseldi. Ortada ne tepki vardı, ne de söylentilerin aksine bir tavır. En genç belediye başkanı olarak görev yapan Ahmet Küçükler’in bayrağı devrettiği halefi Mehmet Sekmen, en yaşlı adaylardan biri olarak kayıtlara geçti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet Sekmen’i işaret ederken, “On yıllardır benimle siyaset yapan bir isim” dedi. Önceki belediye başkanlığı görevi sırasındaki yaptığı hiçbir şeye yer vermedi.

Erzurum’u anlatırken de belediye olarak yapılan çalışmalardan ziyade, hükümet olarak yaptıkları yatırımları anlatmayı tercih etti.

Dün ki grup toplantısında ortaya çıkan manzara şudur; Erzurum’da iki dönem belediye başkanlığı yapmış olan Ahmet Küçükler dönemi bitmiştir. Ama söylentilerin aksine Başbakan külliyen Küçükler’i çizmemiştir.

Recep Akdağ sanıldığı gibi Erzurum’dan elini, ayağını çekmemiştir. Bizzat ‘teşkilatın başındayım, ilçe belediye başkanlığı aday belirleme de söz sahibiyim’ görüntüsü vermiştir.

Bundan sonraki süreç ilçe belediye başkan adayları ve yeni yasa gereği ciddi anlamda söz sahibi olacak olan meclis üyelerinin belirlenmesidir.

Herkese hayırlı olsun… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 04-12-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları