Sevda Güneş

HDP ve AK Partili başkanlar

09.06.2015 Sevda Güneş

Seçim sonuçlarını Erzurum açısından değerlendirirken HDP’nin sadece güney ilçelerinden oy aldığı gerçeği kısmen doğru. Zira ilçelere göre oy dağılımına bakarken, AK Partili belediyelerin iktidar olduğu merkez ilçelerden bile hatırı sayılır oy aldığı görülüyor.  

 

 

Örneğin Palandöken İlçesi’nde HDP % 10.3 oranında oy almış, Yakutiye’de bu oran % 5.3 olarak kalmış. HDP Pasinlerde % 8.5, Şenkaya’da % 16.8,  Köprüköy’de % 42.9,  Horasan’da    % 17.5 oy oranına ulaşmış.

 

 

Hadi güneyde baskı uyguladılar diyelim. Yerel yönetimlerde nasıl olsa ellerinde, devletin varlığı buralarda yok hükmüne kadar düşmüş! Peki, şehrin göbeğinde alınan bu oylar neyin nesi. Tabloya bakınca başta Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen olmak üzere ilçe belediye başkanları resmi nasıl okuyorlar?

 

 

Hesap gün gibi ortada, belediye başkanlarının oy etkilemek gibi ne bir yetenekleri ne de başarıları var. Hiç birinin oy potansiyeli olmadığı için etkileyecekleri kesimde yok.

 

 

Erzurum’da en son yapılan seçimlerde 40 bine yakın oy alan HDP, 7 Haziran’da oyunu 70 binin üzerine çıkarmış. İyide bu oyu kim verdi?

 

 

Uzun uzun hesaba lüzum yok. Paralel yapı, CHP, Alevi ve Kürt seçmenin tamamı HDP dedi.

 

Şenkaya ve Çat’ta oyları bulunan Aleviler HDP’ye yıkılırken, Aşkale’deki Aleviler tercihlerini başka partilerden yana kullandı. Bu saatten sonra bu hesapların bir anlamı da yok zaten...

Oyların kaymasında elbette birçok neden var. Genel siyasetin yanında yerelde de eksiklikler olduğu aşikar. Bu kaybın faturasını AK Parti tek bir yere kesmeyecektir. Belediyeler, meclis üyeleri, teşkilat mensupları hatta adaylar dahi bu kayıptan nasibini alacaktır.

 

Emanet oylarla ‘Türkiye partisi olduk’ iddiasında bulunan HDP’nin nasıl bir parti olacağını ilerde göreceğiz. Artık çözüm sürecine de lüzum yok bu durumda. Siyasetin merkezinde olduklarına göre son zamanların şirin çocuğu Selahattin Demirtaş artık PKK’ya çağrıda bulunup ‘silahları bırakın’ demelidir.

 

Hatta bu çağrıyı o partiye destek veren ulusalcılar, paralelciler ve diğer unsurlar yaptırmalıdır. Madem dertleri ülkenin bekası onları da görelim...

 

Sandıktan çıkan sonuç şüphe yok ki piyasa ekonomisini vurdu, borsa akıldı. Sadece bu nedenle bile siyasi partiler şapkalarını önlerine alıp ülke ekonomisinin daha kötüye gitmesine mani olmalı, bir an evvel gerekeni yapmalıdırlar.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-06-2015
  
  • Karayazılı 10.06.2015 04:06:03

    hanımefendi. madem illa yazacaksın önce biraz araştır. evet hdp bu yıl güneyin 4 ilçesi hariç köprüköy, horasan, çat, şenkaya ve pasinlerde oylarını arttırdı. ama bunun sebebi chp, cemaat, paralel vs değil. o yörelerin Kürtleridir. Şenkaya da 10 dan fazla Kürt köyü var. horasanın yarısı Kürt. Çat ın yarıdan fazlası Kürt. Köprüköyün güneyi ve çoğunluğu Kürt. HDP bu bölgelerdeki Kürtlerin oylarını aldı diyebiliriz. alevi, chp, paralel vs. hikaye. kendinide kandırma.

Yazarın Diğer Yazıları