Sevda Güneş

Lafı bile yetti…

16.10.2017 Sevda Güneş
AK Partililer her ne kadar birçok belediye başkanının görevden alınacağı haberlerini dedikodu diye nitelendirse de hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de istifa eden belediye başkanlarının varlığı gösterdi ki esasen bu bir dedikodu değil, bilakis 2019 seçimleri öncesi devreye sokulan bir sistem.

Bu sistem gereği kimin gidip kimin kalacağına Cumhurbaşkanı karar verecek ama öncesinde bazı testler uygulanacak.

Geçtiğimiz ay büyükşehir, il hatta ilçeleri kapsayan bir anket yapıldı. Yapılan anketle mevcut belediye başkanlarının durumu, çalışmaları ve belediye sorunları tespit edildi. Bu anketlerin neticelerinde mevcut başkanlar sırayla AK Parti Genel Merkezi’ne davet edildi. Davet alan belediye başkanlarına bölgesindeki sorunlar aktarıldı ve ‘bu sıkıntıyı çözün’ talimatı verildi. Başkanlar, ‘acaba istifam mı istenecek’ korkusu ile Ankara’nın yolunu tutarken, aldığı cevaplarla rahat nefes aldı. Ama bu işin adı bile onlara yetti.

İstifa haberlerini ardından görüyoruz ki belediye başkanları kendilerine bir çeki düzen verdi. Halkın içine girdiler. Düne kadar makamlarından dışarı çıkmayan hatta haftanın çoğu günlerini şehir dışında geçirenler sanki yarın seçim varmış gibi hareket etmeye, vatandaşa karşı sabırlı ve sempatik olmaya başladılar.

Bu saatten sonra yapılan makyaj bu başkanları kurtarır mı bilinmez ama siyaset uzmanlarının hazırladığı rapor dikkat çekici. Uzmanlara göre bazı illerde ki seçmende güven bitmiş, halk tavrını almış. Hele hele “Doğu’da kişiye değil partiye oy veren kitlenin bu saatten sonra mevcut başkana sempati duyması imkansız” ibaresi raporun en can alıcı bölümünü oluşturmuş.

Elbette sadece anket ya da raporlar belirleyici değil. Notlar verildi, anketler tamamlandı sonuçlar Cumhurbaşkanına sunuldu. Bunlar ile yetinmeyen Cumhurbaşkanı,  yurt gezilerinde belediye başkanına olan desteğe de, tepkiye de şahit oldu. Bu değişimin ne kadar faydalı olacağını bizzat kendisi teşhis etti.

Cumhurbaşkanının değişim söylemleri illerde başkanların görevden alınacağına dair ciddi beklentiler oluşturdu. AK Parti kulislerine göre birçok ilde görevden alma, istifa gibi durumlar olmayacak ama listede de bu başkanlar yer almayacak.

AK Parti’nin ölüm kalım savaşı gibi gördüğü 2019 seçimlerinde tek bir oy kaybına bile tahammül yok. Yani istifa ettirilen ya da tekrar aynı yerde görevlendirilmeyecek olan başkanların sadakatleri kadar oy potansiyeli de ön planda olacak.

Partiye oy kaybettirme ihtimali bulunan hiçbir isim, seçimlerde listelerde yer almayacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 16-10-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları