Sevda Güneş

Türkiye, Rusya, kayak, Rus gelinler…

02.12.2015 Sevda Güneş

Erzurum, kimseden çekmedi Ruslardan çektiği kadar. Tarihimiz Ruslarla yaşanan savaşlarla baki, Sarıkamış’ta yaşananlar ise hala hafızalarda. Ama gelin görün ki dün Moskof dediklerimizle yenidünya düzeninde sıkı birliktelik kurduk.

Sadece müttefiklik değil aynı zamanda Osmanlı’dan bu yana oğullarımıza Rus kızlarını gelin aldık. Geçmişin demir perde ülkesi Rusya, hem Türk turizminin hem de Erzurum kış turizminin en önemli ayağını oluşturdu. Karşılıklı yapılan ticaretten iki ülkede kazançlı çıktı.

Suriye geriliminde Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının vurulması ile iki dost ülke bir anda karşı karşıya geldi.

Türkiye her türlü görüşme kanallarını açık tutmak istese de Rusya, “Olayda kasıt var” diyerek bir takım yaptırımlar üzerinden soğuk ve psikolojik savaş içerisine girdi.

Bu durumdan elbette Erzurum da nasibini aldı. 2011 yılından bu yana Rus turistler kayak için Palandöken’i tercih etmiyordu. Bunun birçok nedeni vardı. Kayak merkezinin özelleştirme kapsamına alınmasının ardından çalıştırılmayan gondol, kapalı tutulan pisler, suni kar sisteminin çalışmaması ve verilemeyen kar garantisi v.s…

Erzurum Valiliği, turizm firmaları ve oteller Rusya’da ciddi çalışma yaparak bu yıl aralık ayından mart sonuna kadar Rus turistleri Palandöken’e gelmeye ikna etti. Ancak uçak krizi nedeniyle Rusya tüm rezervasyonlarını iptal etti. Yani bu senede Palandöken’e Rus turist gelmeyecek.

Sezonda beklentileri boşa çıkan turizmciler şimdi Ruslardan kaynaklanan bu boşluğu kapatmanın yollarını araştırıyor.

Her ne kadar Rusya’nın restleri Türkiye’de alay konusu olsa da her savaş illa topla tüfekle yapılmaz. Bu da iki ülke arasındaki farklı bir savaşın ayak sesleri.

Burada yapılması gereken, konuyu sulandırmadan kayıtsız şartsız Türk Hükümeti’nin yanında yer alıp, fırtınanın geçmesini beklemektir. Zira böyle bir savaş iki ülkenin de lehine değildir.

Vatandaş olarak unutmamamız gereken bir nokta da iki ülke liderinin kendi ülkelerinde bir kitlesi olduğu gerçeğidir. Yani sorun doğal gazın kesilip tezek kullanılması asla değildir.

Rusya ne kadar büyük devlet olursa olsun bu gerilimde doğru hareket eden ülke Türkiye olmuştur. Rusya’nın her türlü gereksiz gerilim ve yaptırımına karşılık vermemiş, sorunun sadece hava sahası güvenliği olduğunu duruşu ile belli etmiştir. En önemlisi Türk tarafında yetkili ağız olarak iki lider bu konuda görüş belirtmiş, konuyu asla Rusya gibi birkaç adım daha ileri götürmemiştir.

Çünkü bugün Türkiye’de yaşayan, Türk vatandaşı olan 2013 yılı sonu itibari ile 456 bin Rus bulunuyor. Bu rakama Rus gelinler dahil değil. Rus gelinlerin sayısının ise 250 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’nin en küçük bir yaptırım uygulaması durumda bu vatandaşların nasıl etkileneceğini siz düşünün.

Olayın sosyolojik boyutu en az ekonomik boyut kadar önemli. Her iki ülke vatandaşlarının olası bir savaşı desteklemeyeceği açık… Kaldı ki Türkiye’nin böyle bir niyeti, arzusu yok.

Bugün Suriye’de var olma mücadelesi veren Rusya, çıkarları gereği bu adımlarını bir tık daha öteye götürür, Türkiye’nin üzerine yürürse burada kaybeden asla Türkiye olmayacaktır. Tıpkı bugün gibi yarında biz Türkler nedenine, nasılına bakmadan devletimizin yanında yer alacağız. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 02-12-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları