Sevda Güneş

Ya ‘birlik’ olacağız, ya da ‘birlik’ olacağız…

14.11.2013 Sevda Güneş

Bir kez daha gördük ki Erzurumluları harekete geçirmek için bir lidere her daim ihtiyaç var. Cumartesi günü on binler tabyalara yürüdü. Üstelik öyle çok büyük reklamlarda yapılmadı. İyi bir anlatımla halk sabahın erken saatine rağmen tek yürek olup harekete geçti. Bu hareket öyle bir etki yaptı ki, Erzurumluların üstüne ölü toprağı serpilmiş düşüncelerini sildi, süpürdü, attı. Yani birlik olunca aşılmayacak sorun olmayacağını haykırdık tabyalarda.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak bana göre bu ruhu canlandıran isim olmuştur. Aynı bilinci şehrin kalkınmasında da göstermek zorunda olduğumuz gerçeği bir kez daha önümüze gelmiştir. Dün yerel basının birbirinden habersiz olarak attığı manşet, (Hedef hızlı tren) bu konuda önemli bir adımdır. Bu manşetler bile birlik beraberlik ve ortak hedef resmini vermiştir.

Buradan yola çıkarsak, toplumsal birliktelik Erzurum yatırımlarına da yansımalı. Hızlı tren birinci hedefimiz olmalı. Halk, siyasiler ve sivil toplum kuruluşları bu konuda ortak hareket etmeli. En kısa zamanda Erzurum’unda proje kapsamına alınması sağlanmalı ve çalışmalar başlamalıdır.

Ovit tüneli yüzyılın projesidir ama ne yazık ki bu yatırım bizim değil daha çok Rizelilerin baskısı ile hayata geçmiştir. Bu konuyu sürekli gündeme İl Genel Meclis Üyesi Tahsin Bayramoğlu getirmiş ama her defasında tek kalmıştır.

Anadolu belki de tarihi boyunca devlet yatırımlarından ilk defa bu kadar ciddi ödenek almıştır. Bu şu demektir: Ayağı yere basan her proje bir şekilde kabul görüyor ve yatırıma dönüşüyor. Bugün iktidarın kalesi konumundaki Erzurum, artık kabuğunu kırmalı ve bu durumunu yatırıma dönüştürmelidir.

Hızlı tren, lojistik köy, 2. Organize Sanayi Bölgesi ve sağlık kampüsü projelerinin tamamlanması için elimizden gelenin fazlasını yapmamız gerekecektir. Toplumsal hareketimizi bu yöne çevirirsek şehrin kalkınmaması için hiçbir neden yoktur. 

Hızlı tren projesi çok önemli bir projedir. Düşününki uygun fiyatlara 4 saatte Ankara’da olacaksınız. Turizm ve eğitim bu projeden direk etkilenecek alanlar olacaktır. Erzurum da artık iki üniversite var. Ulaşımın rahat olduğu bir il her zaman tercih edilen yer olacaktır. Zira Erzurum konumu gereği Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi hariç her bölgeye uzak bir il. İşte hızlı tren bu mesafeyi kısaltıp, Ankara üzerinden her yere rahat ulaşımın tek yoludur.

Bu kentin kalkınmasının tek şartı birlik olmak, birlikte hareket etmekten geçmektedir. Tıpkı tabyalarda olduğu gibi…   

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 14-11-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları