Sevda Güneş

Kim aday oldu, kim olamadı, neden?

22.01.2014 Sevda Güneş

Aylardır merak edilen ‘ilçelerde kimler aday edilecek’ sorusu nihayet cevap buldu. AK Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarına bakıldığında, genellikle mevcut adaylarla devam edildiğini görüyoruz.

Merkez ilçede yalnız Aziziye’de değişiklik yapıldı. Bir dönem AK Parti’den belediye başkanlığı görevini yürüten Fatih Cengiz, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için kendi bölgesinden değil, Yakutiye’den aday adayı olmuştu. Ancak değerlendirmeler sonunda listede kendine yer bulamadı. Aziziye ilçesine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek’in danışmanı Muhammet Cevdet Orhan başkan adayı olarak gösterildi.

Aylarca süren adaylık pazarlığında Fatih Cengiz’i destekleyen iki isim ciddi mücadele etti. Yakutiye olmasa bile Cengiz’in Aziziye’de kalması için genel merkez ile birebir temaslar yürütüldü. Son haftaya kadar Fatih Cengiz’in en azından mevcut koltuğunu koruması bekleniyordu. Hem Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Sekmen, hem de teşkilat olumlu görüş bildirse de, genel merkez son dakika girişimi ile Cengiz’in isminin üzerini çizdi.  

Siyasi kulislerde, Fatih Cengiz’in cemaatle olan ikili ilişkileri ve cemaatin önde gelen kişiler ile çekilmiş fotoğraflarının AK Parti seçim üs kuruluna dosya halinde servis edildiği iddia ediliyor. Özetle İl Başkanı Murat Kılıç’ın aday edilmesini istemeyen hangi grup ise Fatih Cengiz’in adaylığını engelleyende aynı isimler oldu.

Aday belirleme sürecinde en büyük kriz Yakutiye’nin mevcut başkanı Ali Korkut isminde yaşandı. AK Parti teşkilatı ve bir milletvekili ısrarla Ali Korkut’un karşısında yer aldı ve aday edilmemesi için ellerinden gelini yaptılar. Ancak Ali Korkut için iki isim etkili oldu. Başta eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ olmak üzere Mehmet Sekmen ve İdris Güllüce Korkut için olumlu fikir beyan ettiler. Tüm bunların yanı sıra Ali Korkut’un anketlerde öne çıkması, AK Parti kurmaylarının da Korkut ismine sıcak bakmasına neden oldu. Tüm ‘Alicengiz’ oyunlarına rağmen ipi göğüsleyen isim Ali Korkut oldu. Tabiri caizse Ali Korkut bileğinin hakkı ile adaylığı kazandı.

Aday adaylığı süresince sessizliğini koruyan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, bu yarışta en sessiz sedasız çalışma yürüten isim oldu. Teşkilatın olumlu görüşleri sunduğu Orhan Bulutlar, bir dönem daha Palandöken ilçesini yönetecek.

AK Parti 20 ilçede 15 başkanla yola devam kararı alırken, 5 ilçede aday değişikliğine gitti. Bu süreçte gördük ki kadın aday adayları sadece listelerde kaldı. 5 kadın adayın ismi genel merkezde müzakere bile edilmedi.

Defalarca, liste sil baştan edildi. Aday adayları hakkında yalnızca teşkilatlar değil, Türk seçim tarihinde ilk kez Milli İstihbarat Teşkilatı bile soruşturma yaptı. Sütten ağzı yanan parti, yoğurdu üfleyerek yedi. Adayların ilişkileri, mal varlıkları bile tek tek araştırıldı.

Şubat ayının ilk haftası adaylar sahaya inecek ve seçmene kendini anlatacak. Asıl seçim savaşları, Şubat ayından itibaren yaşanacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 22-01-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları