Sevda Güneş

Abartının bu kadarı

02.09.2013 Sevda Güneş

Sevgili okurlar, bilirsiniz aslında pazartesi günleri köşe yazmam, çünkü her pazartesi haftalık röportajım vardır. Ancak hafta sonu bir düğünde yaşananları kaleme almamak olmaz dedim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Hafta sonu palandöken kayak tesislerindeki bir otelde Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç’in oğlunun düğün töreni vardı. Birbirilerini seven iki genç dünya evine girdi. Gayet iyi organize edilmiş düğündü. Eş ve dostun yanı sıra, Vali, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasiler ve iş adamları bu düğünde bir araya geldi. Her şey buraya kadar normal. Davetiyede düğünün başlama saati 19.00 olarak belirtildi. Genelde aynı saatte törenin başlaması mümkün değildir. Gelinle damat en az yarım saat gecikmeli olarak salona girer. Bu düğünde de gelenek bozulmadı. Gelinle damat otele erken geldi ama bir türlü salona giremedi.

Davetliler arasında yer alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek düğün salonuna teşrif etmedikleri için gençlerin nikâhları kıyılamadı. 19.30 gelen yok, 20. 30 gelen yok, 21.00 ,gelen yok davetliler gerildi.

Devletin Valisi, Milletin Vekilleri, İş adamları, Melih beyin yolunu gözledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin özel jeti ile Erzurum’a teşrif eden Melih Gökçek, davetlilerin kendisini beklediği sırada Erzurum Havaalanında kendisi ile resim çektirmek isteyen hayranları ile meşguldü.

Diyebilirsiniz ki iyide özel bir düğün tüm bunlar olabilir. Bence değil. Valilik resmi internet sitesine göre protokol sıralamasında 18. Sırada yer alan belediye başkanını, bir şehrin milletvekili ve o değerli şehrin valisi beklemez. Zira gelecek olan ne Cumhurbaşkanı, nede Başbakandır. Özünde gelen bir belediye başkanıdır. Elbette misafirperverlik gösterilmelidir, ama makul bir biçimde.

Başbakan Erdoğan’ın ‘yıldızlı otellerde iftar yemeklerine katılmayın, sizin yeriniz halkın yanıdır, garibanın sofrasıdır’ söylemini bu düğündeki fotoğraf karelerine bakınca daha iyi anlıyor insan. Acaba o düğün gariban birinin düğünü olsa o erkan bu kadar tahammülkar olabilir miydi merak ettim.

Düğün sahibinin nikâhımızı Sayın Melih Gökçek kıysın teklifi de ayrı bir tartışma konusu oldu. Şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı dururken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanın Erzurum’da ki bir nikahı kıyması da neyin nesiydi. Neyse ki Melih Bey yasaları iyi bildiği için bu teklifi geri çevirdi. Nikâhı Başkan Ahmet Küçükler kıydı. Melih Gökçek şahitlik yaparak gençlere evlilik cüzdanını verdi.

Ben iddia edenlerin yalancısıyım. İddia odur ki; düğün sahibi aynı zamanda iş adamı olan Eyüp Gözgeç, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Cemal Şengel ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesinden bina giydirme ihalesi aldığı için Melih Bey’e böyle bir seremoni yaptıkları konuşuluyor. Onlar iş adamı ve ticarette bu gibi atraksiyonların yapılması doğal. Ancak bunu yaparken devlet erkânını kimsenin küçük düşürmeye hakkı yok. Tekrar etmekte fayda var, sonuçta bu bir düğün törenidir, ev sahibi istediği şekilde hareket etme hakkına sahiptir. Benim itirazım, Şehrin Valisi, Milletvekilleri ve iş adamlarının bir Belediye Başkanı için saatlerce bekletilmesidir.

Bu arada siyasetçisinden iş adamına katılımın yüksek olduğu düğüne, kız tarafının katılmaması dikkatlerden kaçmadı. VIP protokolün uygulandığı düğünde en çok eğlenen genç çiftlere ömür boyu mutluluklar dilerim.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 02-09-2013
  
  • Hayri Gemici 02.09.2013 02:09:06

    Sevda hanım güzel yazmışsınız. Ama bence orada asıl pasiflik Valinin olmuş. Melih Gökçek'ten çekindiğini açık açık ortaya koymuş...Düğün sahipleri çok ayıp etmiş...Her şey ticaret olmamalı..

Yazarın Diğer Yazıları