Sevda Güneş

Hoş geldin…

18.06.2015 Sevda Güneş

İslam âleminin kutlu ayı Ramazan bu akşam kılınacak teravih namazı ile başlıyor. Bu Ramazan öyle görünüyor ki vatandaşın gündemi koalisyon hükümetinin kuruluşu olacak.

 

 

Ramazan öncesi tüm hazırlıklar tamamlandı. Erzurum’da belediyeler başta fırınlar olmak üzere ciddi gıda denetimlerine ağırlık verdi. Seçimler nedeniyle denetimleri son iki güne sığdıran belediyeler, son kullanım tarihi geçmiş gıdaları toplayarak imha etti. Lokantalar, restoranlar temizlik denetiminden geçirildi.

 

İki günden buyana özellikle Et ve Süt Kurumu ile et ürünleri satış mağazalarının önünde uzun uzun kuyruklar oluştu. Ucuz et almak için saatlerce kuyrukta bekleyen Erzurumlular, kasapta fiyatı 30 liradan başlayan kıymayı 27 liradan almak için sıranın kendilerine gelmesini bekledi.

 

Ramazan’ın her anının dolu dolu yaşandığı, yediden yetmişine herkesin bu aya hürmet ettiği ve gereğini yaptığı bir şehir düşünün.

 

 

İşte bu yerin adıdır Erzurum.

 

İftar vaktinde sokakta tek bir insan göremezsiniz. Her iftar bir bayram havasında geçer.

 

Camiler tıklım tıklım cemaatle dolar, teravih namazları huşu içinde eda edilir.

 

 

Pide ve kadayıf kuyrukları bu kenttin en meşhur Ramazan imgelerindendir.

 

 

Sofralarda hep aynı menü yer alır, çorba - kıyma - kadayıf.

Bunlar bizim güzelliklerimizdir ama birde Ramazan hallerimiz vardır. Oda pide ve kadayıf kuyruklarında yaşanan bitmez tükenmez kavgalar. İftara dakikalar kala herkesin evine yetişmek için verdiği mücadelede ortaya çıkan karmaşa...

 

Birde illaki her Ramazan basında yer alan ‘oruç tutmadığı için meydan dayağı yedi’ manşetleri...

 

 

Allah aşkına artık bunları yapmayın. Oruç demek nefsi terbiye etmektir. Her açıdan dinlenmektir. Ramazan demek ibadet demektir, Ramazan hoşgörüdür. Oruç tutmak demek ağzı bağlamak değildir.

 

 

Her Ramazan’ın en tartışmalı konusudur, belediyelerin ramazan eğlenceleri. Bu anlamda elbette halkın tamamını memnun etmek imkânsızdır. Ramazan Ayı’nda belediyelerin yaptıkları organizasyonlar son derece yerinde bir hizmettir.

 

 

Her belediye kendi ilçesinde mutlaka bir etkinlik yapmalıdır. Büyükşehir Belediyesi zaten bu organizasyonları her daim yapıyor, eleştiren de var beğenende.

 

Büyükşehir demişken alt geçitlere yapılan çalışmayı çok beğendiğimi belirteyim.

 

 

Yakutiye Kent Meydanı bu konuda en tartışmalı yerlerden biri. Fakat halkın en fazla rağbet ettiği bölgede her Ramazan yine kent meydanı oluyor. Tarihi esere zarar verilmeden orada da mutlaka bir etkinlik yapılmalı. Mesela bayanlara da hizmet edecek seyyar kafeler olabilir.

 

 

Zira şehirde erkekler için her yer kahve haline geliyor ama kadınların çocukları ile zaman geçirecekleri açık alan neredeyse hiç yok.  

 

 

Bu Ramazan Lalapaşa ve Narmanlı Cami restorasyon nedeni ile ibadete kapalı. Cadde üzerinde Caferiye Cami ile Ulu Cami halka hizmet verecek.

Bu gece tüm Müslümanlar Ramazan’ı eda etmek için sahura kalkacak. Rabbim Ramazanımızı mübarek etsin ve bayrama ulaştırsın inşallah. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 18-06-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları