Sevda Güneş

İşte Başbakan’ın adayı -2

22.10.2013 Sevda Güneş

Belediye Başkanlık yarışında varım diyenlere bir yenisi daha eklendi. Eski Vekil Prof. Dr. Muzaffer Gülyurt’ta Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı için müracaatta bulundu ve Basının karşısına çıktı. Bu gelişmeler tabi ki AK Partide yaşandı.

Bu yarışta açıkça bende varım diyenlerin isimlerini kamuoyu zaten biliyor. Ancak asıl merak edilen, ismi geçen ancak net olarak adayım ya da değilim diyemeyenler.

Şüphe yok ki bunların başını Eski Sağlık Bakanı, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Recep Akdağ ve halen teşkilatın başında bulunan İl Başkanı Murat Kılıç çekiyor.

Recep Akdağ’a bende dâhil birçok gazeteci arkadaşım, “AK Partide üçüncü dönemi tamamlayan vekil ve bakanlar özel yetkilerle donatılan büyükşehirlere belediye başkan adayı olarak gösterilecek, sizde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olabilir misiniz?” diye sormuştuk.

Recep Bey “Kesinlikle aday olmam. Sayın Başbakan ol derse azlimi isterim. Çünkü ben belediyeciliği bilmiyorum ve iyi bir belediye başkanı olmayabilirim” yanıtını vermişti.

Henüz Recep Beyin bu açıklamasını geride bırakacak ya da çürütecek bir açıklama gelmedi ama Akdağ’ın ekibi olarak bilinen gruplar şu günlerde yoğun kulis çalışması yapıyor. Durum böyle olunca  ‘Bakan Bey de bu yarışta var’ fikri ortaya çıkıyor.

Kendisi henüz adayım demese de kulislerde konuşulan ve aday gösterilmesine kesine yakın bakılan bir diğer isimde Murat Kılıç. AK Parti İl Başkanı Murat Kılıç’ın belediye başkanı olmak istediği bir sır değil. Her ne kadar kendisi net olarak ‘evet aday adayıyım’ demese de bu yönde ciddi çalışmalar yaptığı biliniyor.

Siyasi kulisler bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir kesim AK Partinin bu seçim haricinde önünde bir referandum, bir Cumhurbaşkanlığı, birde genel seçim var. Hal böyle olunca Başbakan teşkilatı boş bırakmaz. Bu nedenle Murat Kılıç’a adayım sensin demez, görüşünü savunurken diğer kesim bunun aksi bir fikri ortaya atıyor.

‘AK Partinin Erzurum da oy kaygısı yok. Erzurum seçmeni zaten Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyor. Kaldı ki teşkilatta zaten oturmuş bir sistem var. Murat Kılıç aday olsa da olmasa da değişen bir durum olmaz.’ görüşünü savunanlarda az değil.  

Bana göre her iki tezde doğru. Ancak başkanlık yarışında Murat Kılıç ismi asla es geçilmemeli, zira AK Parti MYK’da ciddi taraftarları olan bir isim. Hani deniliyor ya ‘Başbakanın cebinde bir liste var’ diye. İşte o listede ben Murat Kılıç isminin üst sırada yer aldığını düşünüyorum. Hatta şansının Recep Akdağ’dan fazla olduğunu bile söyleyebilirim.

Türk siyasetinde bugüne kadar yaşanan tecrübeler gösteriyor ki 24 saat bile siyasi açıdan çok uzun bir zaman dilimi. Biz kesin aday belirlenmişken, Yüksek Seçim Kuruluna sunulmak üzere yola çıkan listenin asansörde gelen bir telefonla değiştiğine şahit olduk. Bu nedenle Başbakanın o ismi açıklayacağı ana kadar kimin aday edileceği hep tahminlerde kalacaktır. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 22-10-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları