Sevda Güneş

Kutlu Doğum ve 1 Mayıs…

27.04.2017 Sevda Güneş
Kutlu Doğum Haftası’na ilişkin herkes öyle ya da böyle bir fikir beyan etti. Bu haftanın özellikle FETÖ elebaşının 27 Nisan’da doğması nedeni ile hainlerin çıkardığı bir icat olduğu tezi kamu vicdanında yer buldu.

Her yıl düzenli olarak kutlanan bu hafta, bu yıl ciddi tartışmalara neden oldu. Diyanet bu teze karşı çıkarak, “ FETÖ ile bir ilgisi yok. Peygamber Efendimizi (S.A.V) anmanın, doğduğu günü kutlamanın, Efendimize selatü selam getirmenin nesi kötü?” açıklamasını yapsa da insanların artık kafası da midesin de bir kere bulandı.

Bu konuda elbette ölçü alınacak merci Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Ancak din âlimlerinin de ne dediğine bakmak lazım…

Din âlimlerin bu konuda ortak kararı şudur; Allah’ın Kulu ve Resulü Hz. Muhammed Efendimizi (SAV) bırakın bir haftayı her an anmak zorundayız…

Doğum gününü kutlamamızda da hiçbir zarar yoktur. Ancak kendiliğimizden türettiğimiz bu haftayı tarihe bağlamak bir iz oluşturacaktır…

Yarın, “ Hadi üç ayları veya Ramazan Ayını kısa günlerde, kış aylarında idrak edelim” denilebilir…

Hangi yönüyle bakarsak bakalım sonuç şudur; Toplum bu konuda ikiye ayrılmış, olay mecrasından uzaklaşmıştır. Bu duruma müdahale etmesi gereken kurum ise Diyanet İşleri Başkanlığı’dır.

Diyanetin bu kararı bir kez daha gözden geçirip, bu kutsal olayı ülkenin iç malzemesi halinden kurtarması gerekmektedir. Bu konu daha fazla sulandırılmamalıdır.

1 Mayıs mı?

Erzurum’da bugüne kadar bir çok özel gün kutlanmıştır. Kurtuluş mücadelesinin meşalesi yine bu şehirde yakılmıştır. Hatta bu kent Bakanlar Kurulu’na bile ev sahipliği yapmıştır. Ama bugüne kadar kutlanmayan tek bayram varsa oda ‘1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’dır.

Öteden beri Erzurumlular bu bayrama hep şaşı bakmıştır. Gelin görün ki Hak-İş Konfederasyonu bu sene 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Erzurum’da kutlama kararı aldı. Dün Erzurumluları meydana davet eden konfederasyon temsilcileri, manzara karşısında eminim şaşırmışlardır.

Karanfil alan Erzurumluların birçoğu 1 Mayıs’ın farkında bile değildi. Hatta bazı Erzurumlular kendilerine uzatılan karanfili ‘Kutlu Doğum Haftası’ kutlamaları kapsamında zannetti.

Her şeyin bir ilki vardır. O halde çalsın davullar oynasın Dadaşlar… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 27-04-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları