Sevda Güneş

Söylemden fazlası lazım…

18.08.2015 Sevda Güneş

Doğu ve Güneydoğu’da terör saldırıları yoğunlaştı. Öcalan modeli olduğu ileri sürülen sözde öz yönetim ilanı, 9 ilde hayata geçiriliyor.

Bu illerin ve ilçelerin tamamı HDP’li belediyeler tarafından yönetiliyor. Bu çok önemli gelişme, ‘asla emellerine ulaşamayacaklar’ söylemleri ile geçiştirilecek bir durum değildir. Terör örgütü ülkenin birçok ilinde eylem yaparak, güvenlik güçlerinin tüm dikkatlerini ve mesailerini bu yöne çekerek asıl hedeflerine ilerliyor. Sözde özerlik ilan ettikleri bölgelerde hendeklerin kazılması, mühimmatların bu bölgelere yığılmasının nedeni de bu. Bir iç çatışma ortamı yaratmak.

Güneydoğuda tüm bunlar olurken Erzurum’un doğu ve güneyindeki il ve ilçelerde de garip gelişmeler yaşanıyor. Ağrı’da, Iğdır’da yaşayan, terör örgütü PKK ve siyasi uzantısı HDP’ ye destek vermeyen vatandaşlar, baskı ve yıldırma politikaları ile göçe zorlanıyor.

Geçtiğimiz hafta şehit haberleri arasında kaynayıp giden bir istihbarat raporu, Erzurum’un çevresinde oluşturulmak istenen kanton bölge gerçeğini ortaya koymuştu.

Yerel seçimler öncesi bu bölge için dikkatli olunması konusunda birkaç kez konuyu köşemde gündeme getirmiş, önlem alınması için ciddi uyarılarda bulunmuş, ‘ bölgelerde HDP güçlü isimler ile seçime girecek’ demiştim.

Aynen öyle oldu, yerel seçimlerde HDP Ağrı’da partinin ağır toplarından Sırrı Sakık’ı aday gösterdi. Bunun elbette bir anlamı olmalıydı. Sakık ailesi hem örgüt hem de parti için önemli.

Yıpranmış bir isimle Ağrı’da seçimlere girmeyi tercih eden AK Parti hata üstüne hata yapınca Sakık’ın ve örgütün projesi bu bölgede tıkır tıkır işledi. Örgüt yerel seçimde aldığı başarıyı bu kez bir adım daha ileri götürdü ve bu kez Leyla Zana’yı Ağrı Milletvekili yaptı.

Çözüm süreci ortadan kalkınca takke düştü kel göründü. Örgütün bu bölgede yapmak istediği net olarak ortaya çıktı.

Ağrı’dan yönetilecek bölgenin tamamı kanton bölge ilan edilecek, eş başkanları ise Leyla Zana ve Sırrı Sakık olacak. Erzurum ve diğer illerden seçilen HDP Milletvekilleri ise bu bölgenin bir anlamda üyeleri olmuş olacak.

Tüm bu yapılanmayı anlamak için ne terör nede istihbarat uzmanı olmaya hacet yok. Adını koyamasak ta yerel seçimler öncesi bu bölgede dikkatli olunması gerektiğini defalarca şu köşemden yazmıştım.

Şimdi ‘Türkiye 90’lara döndü’ diyenler yanılıyor. Zira 90’larda bu örgüt vur kaç taktiği ile hareket ediyordu. Bugün daha güçlü ve bir hedefe doğru gidiyor. Yaşanan çatışmalar hedeflerine ulaşmak için bir oyalama taktiği.

Örgüt 3 yıl öncesine kadar bile daha ses getirecek toplu şehitlerin yaşandığı eylemler yapıyordu. Bugün ise dağınık, adeta serseri mayın gibi hareket ediyor. Ne yazık ki güneydoğuda halk bunlara destek veriyor. Ciddi anlamda lojistik destek alıyorlar.

 

Birkaç gün önce Erzurum’un Pasinler ilçesinde Emniyet Müdürlüğü’ne saldıran teröristler yarım saat bölgede çatıştılar. Peki, sonra nereye kaçtılar? Burası uluslararası bir yol, kırsal değil. Halkın yapısı belli, eğer Pasinler’de bile örgüt eylem yapıyorsa sorun tahmin edilenden çok daha büyük.

Güvenli Bölge Şenkaya

Geçtiğimiz hafta Şenkaya’da birçok alan güvenli bölge ilan edildi. Ancak daha birkaç gün geçmeden PKK orada eylem yaptı. Sivil bir araca saldırdı ve bir kişiyi öldürdü.

Bu bize şunu gösteriyor. Devlet tüm kurumları ile bu işin üstüne gidiyor ama Ankara onca rapora ve ortaya çıkan sonuca rağmen bu işi hafife alıyor. Bu bölgelerde yaşanlar ve bu bölgede hizmet veren devlet görevlilerinin çabası ile ancak bu kadar oluyor.

Ne Türkiye eski Türkiye nede örgüt eski örgüt… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 18-08-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları