Sevda Güneş

Turizm, turizm, turizm

16.12.2014 Sevda Güneş

Artık kabul edelim ki Erzurum demek kayak demek, turizm demek. Zira elimizde başka bir argüman da yok zaten. Şimdi kalkıp ben burada ‘bu kentin tek çıkış noktası ağır sanayidir’ desem her halde hiç de ikna edici olmam, değil mi?

 

 

Biz bu nakaratı doksanlardan beri tekrarlıyoruz. Ama hala istenilen noktaya gelemedik. Bugün gelinen nokta kötünün iyisidir. 2011 Kış Oyunları milattır ancak yapılan yatırımların dönüşümü beklenilen seviyede olmamıştır.

 

 

Çünkü devlet kesenin ağzını açmış ve ciddi bir bütçe ayırmıştır. Gelin görün ki ayrılan o bütçe suni kar sistemi ve o sisteme kar yapmayı sağlayacak gölete kurban edilmiştir. Gölet su tutmayınca milyonlar toprağa gömülmüştür. Gondolu ve diğerlerini hiç hesaba bile katmıyorum.

 

 

Her yıl işletme hakkının başka bir kuruma devri dağda turizm yapmaya çalışan otelleri zor durumda bırakmıştır.İki yılıdır özelleştirme idaresinde bulunan kayak merkezlerinin işletmesi bu sezon büyük aksaklıklarla devam ediyor.

 

 

Hafta sonu şehirde son derece ciddi katılımlı bir festival gerçekleşti. Şehirde, dağda birçok yerde organizasyonlar yapıldı. Palandöken’de ise turistlerin kazan kaldırması vardı. Mekanik tesisler çalışmadığı için gelen konuklar mağdur olmuş, ülkelerine geri dönmek istiyordu. Hatta birçoğu kayaklarını eline alıp koca dağı yürüyerek çıkıyordu.

 

 

Şuan dağdaki otellerin hepsi ful dolu.Oteller ne kadar doluysa dağda sorunlar da bir  o kadar fazla. Halen özelleştirme idaresinde bulunan tesislerde devlet dairesi mantığı, keyfi çalışma sistemi var. Öğlen arası mesai yok, kapat sistemi. Kar yağdı, gece pist yapamayız. Pistleri ezecek kar üstü araçlarının paletleri kırık, tamir edilmemiş. Suçlu kim? Hiç kimse.Şuan kayak merkezlerinde yaşanan sorunlar yağan kardan çok daha fazla. Gelen turist bunun bir geçiş dönemi olduğunu asla anlamaz. Gelen turist ‘Palandöken’e gittim ve kayamadım’ dediği an zaten pazardan en az pay alan Erzurum’da on numara yönetim bile yapsanız bu imajı on seneye düzeltemezsiniz.

Artık hiç zaman kaybedilmemelidir. Belediye ve Federasyon Ankara’yı suyolu yaptı. Milletvekilleri bir an önce bu prosedürün tamamlanması için elini çabuk tutmalıdır. Zaman kaybı bu şehrin turizmine balta vuruyor.

 

 

Bu mevsimde nadirdir otellerin ful dolu olması, hem de dış pazarda. Bu büyük bir avantajdır. Eğer kayak merkezlerini acil iyileştirmezsek ne yaptığımız festivalin nede bu kadar reklamın bir anlamı olmayacaktır. Bir kez turist kaybettin mi bir daha o çıtayı yükseltmek kolay olmayacak. Yani böyle giderse biz çalıp biz oynayacağız.

Zaten Erzurum’un kış turizminde bir sıkımlık canı kalmış, sadece kış sporları ile geleceğimiz nokta bundan fazla olmayacaktır. Bizim yüzümüzü dönmemiz gereken yer kış turizmi ve kış sporları merkezi olmaktır. Zira en yakın rakibimiz Kayseri’dir.

 

 

Kayak Merkezlerinde ki sıkıntıların giderilmesi yalnızca şehrin değil ülke turizmi açısından da son derece önemlidir. Ama buna rağmen gerek otellerin gerekse yerel birimlerin sayesinde ayakta kalabilidi.

Palandöken ve Konaklı’nın özelleştirme kapsamından çıkarılmasını destekleyenlerden biriyim. Ama Belediyenin de çok hızlı hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. O imzalar bir an evvel atılmalı ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi dağdaki belirsizliğe bir an evvel son vermelidir.

 

Bir sezon daha kaybetmek bu şehrin turizmdeki iddiasını yok etmek demektir. Kimse felaket tellallığı yaptığımı sanmasın. Dağ orada gidin kendi gözünüzde görün yaşanan karmaşayı.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 16-12-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları