Tamamlanan Sivridere Barajı ile 4 milyon TL katkı

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm EKONOMİ Haberleri 27.06.2019 10:29:00
Erzurum ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki...
Tamamlanan Sivridere Barajı ile 4 milyon TL katkı

 

Sinan AYDIN'ın haberi...

 

RADARHABER / ERZURUM

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Erzurum’a yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşların içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Erzurum ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması projelerinden Erzurum’da nasibini aldı. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarının altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlediğini belirtti.

 

 

 

OLTU SİVRİDERE BARAJI TAMALANDI… SULAMA İNŞAATINDA TEST ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Oltululara bir müjde vererek Sivridere barajının tamamlandığını ve sulama inşaatında test çalışmaları yapıldığını duyurdu. Çalışmaları devam eden Sivridere Barajı Sulaması hakkında açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ Sivridere Barajını tamamladık. Sulama inşaatında çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmaların tamamlanması ile 6 bin 860 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak’’ dedi.  Genel Müdür Aydın, ’İş kapsamında, 6833 metre ana hat ve üzerinde bulunan 3 adet basınç kırıcı odası olmak üzere bütün sanat yapıları, ayrıca yedek 1 (701 metre), yedek 2 (916 metre), yedek 3(167 metre), yedek 4 (1251 metre) , yedek 5 (276 metre) hatları sanat yapıları ile birlikte tamamlandığını ve bu hatlara ait sızdırmazlık testlerinin devam ettiğini açıkladı.

EKONOMİYE 4 MİLYON TKL KATKI, BÖLGE İNSANINA EK GELİR...

Sivridere Barajının temelden yüksekliği 46 metre ve 1,34 hm3 su biriktirme hacmine sahip olacak. Erzurum Oltu Sivridere Barajı sulaması işinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak. Projenin hayata geçmesi ile 2019 birim fiyatları ile ülke ekonomisine 4.116.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

    

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler