Taşerona kadro şartları neler? İşte detaylar...

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm EKONOMİ Haberleri 05.12.2017 17:14:00
Taşerona kadro şartları neler? Taşeron işçi son dakika işçi mi memur mu olacak, yaş, eğitim şartı var mı?
Taşerona kadro şartları neler? İşte detaylar...

 

RADARHABER / ERZURUM
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi sosyal medya hesabından taşeron işçilerin kamuda istihdamına ilişkin açıklama geldi. ÇSGB, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi olarak istihdam edileceği belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; " Merkezi yönetimde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan tüm vatandaşlar sürekli iş kadrosuna alınacak. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bugün, bu sabah itibariyle kamuda çalışan taşeron işçiler bundan sonra kadrolu işçi olacak. Düzenleme döneminde doğum ya da hastalık izninde olanlar, ya da vatani görevini yapanlar da sürekli kadrolu işçi olacak. Belediye ve il özel idarelerinde taşeron olarak çalışanlar da il özel idarelerin belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak isithdam edilecekler. Kamuda istihdam edilen 657 sayılı kanunun 4/C'ye bağlı geçici çalışanlar da 4/B kadrosuna alınacak.
 
Daha önce 5 ay 29 gün olan mevsimlik işçi çalışma süresi 4 ay uzatılacak."Taşeron işçiler son dakika işçi mi memur mu olacak, yaş, eğitim şartı var mı? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi sosyal medya hesabından taşeron işçilerin kamuda istihdamına ilişkin açıklama geldi. ÇSGB, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi olarak istihdam edileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında taşeron işçilerin bulundukları yerlerde istihdam edileceklerini duyurdu. '900 bin çalışanımızı ilgilendiren, kamuoyunda taşeron olarak bilinen düzenleme konusundaki düzenlemeye değinmek istiyorum' diyen Erdoğan şunları söyledi:  'Kamudaki 450 bin ile belediyelerdeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekürlerine istihdam edilecekler. 23 bin kişi olan mevsimlik işçilerin 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. 4B statüsünde çalıştırılan kardeşlerimiz de 4B statüsüne kaydırılıyor. Bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz.' Kaynak: Taşerona kadro şartları neler.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SON DAKİKA TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASI
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında taşeron işçilerin bulundukları yerlerde istihdam edileceklerini duyurdu. '900 bin çalışanımızı ilgilendiren, kamuoyunda taşeron olarak bilinen düzenleme konusundaki düzenlemeye değinmek istiyorum' diyen Erdoğan şunları söyledi:  'Kamudaki 450 bin ile belediyelerdeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekürlerine istihdam edilecekler. 23 bin kişi olan mevsimlik işçilerin 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. 4B statüsünde çalıştırılan kardeşlerimiz de 4B statüsüne kaydırılıyor. Bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz.
 
'TAŞERONA KADRODA BİLMENİZ GEREKEN 12 MADDE:
 
1- TAŞERON KADRO KAÇ KİŞİYİ KAPSIYOR?
 
720 bin kişi 
 
2- TAŞERON İŞÇİLER NASIL İSTİHDAM EDİLECEK, MEMUR OLACAKLAR MI?
 
"Özel sözleşmeli personel" pozisyonunda istihdam edilecek.
 
3- TAŞERON KADRO SÖZLEŞMESİ KAÇ YILLIK YAPILACAK?
 
3'er yıllık sözleşme yapılacak.
 
4- TAŞERON KADRO İÇİN SINAV YAPILACAK MI?
 
Kamuya geçişte sınav yapılacak.
 
5- TAŞERON KADRO ŞARTLARI NELER?
 
Devlet memurluğuna atanmak için gereken şartları taşıyacak.
 
6- TAŞERON KADRO YAŞ SINIRI VAR MI?
 
Emekli aylığı almaya hak kazanmış taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.
 
7- TAŞERON KADRO İŞE GİRME TARİHİ ŞARTI 1 KASIM 2015 
 
1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışıyor olması gerekecek. 1 Kasım'dan sonra işe giren taşeron işçiler kadrodan yararlanamayacak.
 
8- TAŞERON MAAŞLARI 2017 DEĞİŞECEK Mİ? 
 
Mevcut ücreti üzerinden maaş alacak.
 
9- TAŞERON İŞÇİNİN POZİSYONUNDA DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?
 
Aynı işi yapmaya devam edecek.
 
10- TAŞERON KADRO KİMLERİ KAPSIYOR?
 
Kamuda tam zamanlı çalışanlar düzenlemeden yararlanacak.
 
11- MALİ HAKLARIN NASIL BELİRLENECEK?
 
Toplu sözleşmeyle belirlenecek.
 
12- TAŞERON PRİM HESABI NASIL YAPILACAK?
 
Kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamında değerlendirilecek. 
Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler