Atatürk Üniversitesi Dünya Markası Oldu!

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm EĞİTİM Haberleri 30.05.2018 11:21:00
Atatürk Üniversitesi dünya Üniversiteleri listesine girerek Erzurum'un gururu oldu.
Atatürk Üniversitesi Dünya Markası Oldu!

 

Sinan AYDIN'ın -ÖZEL- Haberi...


RADARHABER / ERZURUM  

 

Dünyanın ‘en iyi 1000 üniversitesi´ arasında 13 Türk üniversitesi yer alırken, Atatürk Üniversitesi de bu listeye girerek Erzurum´un gururu oldu. 

8 kriter temelinde hazırlanan ‘En iyi 1000 üniversite´ sıralamasında, öğretim kalitesi, işgücü piyasasında mezunlara olan talep, akademik personelin kalitesi, yayın sayısı, yayın kalitesi, bilimsel ortamdaki etkisi ve kaynak gösterilmesi gibi kriterler var.

Erzurum Atatürk Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarını yapan ´Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi (CWUR) ve Leiden Üniversitesi CWTS Leiden Sıralama Sistemi´nde dünyadaki ilk 1000 üniversitesi arasında yerini alarak Erzurum´un göğsünü kabarttı. Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi´nin 2018-2019 yılları için hazırladığı ´En İyi 1000´ listesine giren üniversiteler açıklandı. Listede, Atatürk Üniversitesi 979´uncu sırada yer aldı. CWUR´un ´En İyi 1000 Üniversite´ sıralamasında, Türkiye´den 13 Türk Üniversitesi bulunurken, Atatürk Üniversitesi de bu Üniversiteler arasında yer aldı.

 

SIRALAMA 8 KRİTERDE HAZIRLANIYOR

 

Hollanda´nın Leiden Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren CWTS Leiden Sıralama Sistemi tarafından ´2018 Yılı Dünya Üniversiteleri Sıralaması´ da yayımlandı. Atatürk Üniversitesi, Türkiye üniversiteleri arasında ise 11´inci sırada yer aldı. CWTS Leiden sıralamasında Türkiye´den 19 üniversite bulunuyor. Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi ‘En İyi 1000 Üniversite´ sıralaması, 8 kriter temelinde hazırlanıyor. Aralarında öğretim kalitesi, işgücü piyasasında mezunlara olan talep, akademik personelin kalitesi, yayın sayısı, yayın kalitesi, bilimsel ortamdaki etkisi ve kaynak gösterilmesi gibi kriterler yer alıyor.

 

 

İŞTE CWUR´UN EN İYİ 1000´ LİSTESİNE TÜRKİYE´DEN GİREN 13 ÜNİVERSİTE VE SIRALARI

Listeye giren üniversiteler, ve sıralamaları şöyle: Hacettepe Üniversitesi (525), İstanbul Üniversitesi (560), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (596), Ege Üniversitesi (616), Ankara Üniversitesi (625), İstanbul Teknik Üniversitesi (648), Gazi Üniversitesi (679), Boğaziçi Üniversitesi (740), Bilkent Üniversitesi (789), Erciyes Üniversitesi (874), Çukurova Üniversitesi (932), Dokuz Eylül Üniversitesi (938), Atatürk Üniversitesi (979)

 

ATAÜRK ÜNİVERSİTESİ LEİDEN ÜNİVERSİTESİ CWTS SIRALAMASINA TÜRKİYE´DEN GİREN 19 ÜNİVERSİTE ARASINDA 11. SIRADA

 

CWTS Leiden Sıralama Sistemi tarafından yayımlanan ´2018 Yılı Dünya Üniversiteleri Sıralaması´nda, ise Atatük Üniversitesi Tükiye´de bulunan en iyi Üniversiteler sıralamasında 11´inci sırada yerini alıyıor. O sıralama ise şöyle: ‘‘ İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi. '' 

 

 

 

REKTÖR ÇOMAKLI: HEDEFLERİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

 

Haberin yayımlanmasından sonra bir açıklama yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, çalışmaların başarıya dönüştüğünü görmenin gurur verici olduğunu belirtti. 61 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Atatürk Üniversitesinin mazisinde yer alan başarılarına bir yenisini daha eklemekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Prof. Dr. Çomaklı: "Üniversitemizin elde ettiği başarılarında ve gelecekteki hedeflerine ulaşmasında en önemli aktör öğretim üyelerimizdir. Öğretim üyelerinin eğitim ve bilimsel araştırma nitelikleri evrensel değerlere ulaştığı ölçüde üniversitemiz hedefine daha kolay ulaşacaktır. Tabii, açıklanan bu veriler bizleri mutlu ettiği ve göğsümüzü kabarttığı kadar, daha çok çalışmamız gerektiği mesajını da veriyor. Sosyal ve pozitif bilimlerin yanında; kültürel etkinliklerimiz, sportif faaliyetlerimiz ve sanatsal çalışmalarımız ile topyekûn kalkınmayı gerçekleştirecek adımlar atıyoruz. Atatürk Üniversitesi mensuplarının tamamı ile birlikte üniversitemizi daha iyiye taşımak, sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada tercih edilen ve örnek gösterilen bir üniversite haline getirmek için var gücümüzle çalışacağız. Bu veriler ışığında Atatürk Üniversitesinin 2019 yılında araştırma üniversiteleri arasında yer almasına da büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu kapsamda yapılacak tüm çalışmalara desteğimizin artarak devam edeceğinin sözünü veriyorum. Kısa zamanda elde ettiğimiz başarılara katkı sağlayan tüm çalışma arkadaşlarıma da teşekkürlerimi sunuyorum" diyerek sözlerini tamamladı. (GÜNEBAKIŞ)  

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler