Kurban bayramı öncesi şap tehlikesi!

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm SAĞLIK Haberleri 18.06.2023 23:05:00
Kurbanlık seçerken dikkat! Tüberküloz ve şap hastalığı tehlikesi...
Kurban bayramı öncesi şap tehlikesi!

RADARHABER / ERZURUM
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşların kurbanlık hayvan arayışı arttı. Kurbanlık hayvan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları Veteriner Hekimler anlattı. Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Kurbanlık hayvan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları anlatan Veteriner Hekimler, hayvan sağlığının yanı sıra yaşının da önemli olduğunu söyledi. Kurbanlık hayvanın organları ve uzuvlarının tam olması gerektiğini ifade eden yetkililer, “Zayıf olmaması gerekiyor. Hayvanların yaşı bizim için çok önemli. Bu bir ibadet olduğu için yaşlı hayvanlar ve çok genç hayvanlar kesilmez. Büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurması gerekiyor bunu da önde bulunan dişlere bakınca anlayabiliyoruz. Küçükbaş kurbanlıklarda ise bir yaşını doldurması kurban olması için yeterlidir” dedi.
 
 
ŞAP HASTALIĞI VE TÜBERKÜLOZ ÇOK YAYGIN
 
 
Yaklaşan bayram öncesi şap hastalığının gündeme geldiğini belirten uzmanlar, “Şap hastalığı maalesef bu dönemde çok yaygınlaştı. Ülkemize dışarıdan bir virüs geldi ve biz Türk Veteriner Hekimleri olarak aşı üretiyoruz. Şap hastalığının belirtileri ayaklarda topallama ile başlar. Hayvanın ateşi yükselir ve ağızda yaralar görülür. Bu hastalığın insanlara bulaşma ihtimali yoktur. Hayvan alırken dişi ise gebe olup olmamasına, şap ve tüberküloz hastalığına dikkat edilmesi gerekiyor. Tüberküloz dişi ve yaşlı hayvanlarda çok görülen bir hastalık. Bu hastalığı ciğerlerinden anlayabiliriz. Şartlı kesim yöntemiyle kesilir ve kavurma usulüyle yenilebilir” ifadelerine yer verdi.
 
 
“1 GÜN SONRA YENMESİNİ TAVSİYE EDİYORUZ”

 

Kurban edilen hayvanın etlerinin daha lezzetli olması için dinlendirilmesi gerektiğini belirten yetkililer, “Kurban kesildikten sonra serin bir yerde 1 veya 2 saat etin dinlenmesi gerekiyor. Kestikten sonra hemen yenilmesini biz asla tavsiye etmiyoruz. Önce kurbanı kesiyoruz, 1 veya 2 saat dinlendiriyoruz sonra buzluklara kaldırıyoruz. Biz Veteriner Hekimler olarak bir gün sonra yenmesini tavsiye ediyoruz” dedi. 

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler