Erzurum Jandarma'dan büyük operasyon

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm ASAYİŞ Haberleri 30.07.2019 07:56:00
Aranan PKK'lı terörist, Karayazı’da öldürdü, Horasan’ın köyünde yakalandı…
Erzurum Jandarma'dan büyük operasyon

 

Sinan AYDIN'ın haberi...

 

RADARHABER / ERZURUM 

AK Parti Erzurum Karayazı Belediye Meclis üyesi Savcı Küçük ile yeğeni Ahmet Küçük'ü şehit eden terörist, Erzurum İl Jandarmanın başarılı operasyonu sonucu yakalandı. Caninin başına 300 bin TL ödül konan ‘Şevger’ kod adlı Muhammet Fadullah Kamış olduğu ortaya çıktı. Erzurum İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, AK Parti Karayazı Belediye Meclis üyesi Savcı Küçük ile yeğeni Ahmet Küçük’ü şehit eden teröristi kıskıvrak yakaladı. Jandarmanın başarılı operasyonu ile yakalanan teröristin, arananlar kategorisinde gri listede yer aldığı ve başına 300 bin TL ödül konulduğu belirlendi. AK Parti Belediye Meclis üyesi Savcı Küçük (63) ile yeğeni Ahmet Küçük (30), geçtiğimiz ay 18 Haziran günü Karayazı ilçesine bağlı Turnagöl ile Anıtlı mahalleri arasındaki arazide, terk edilmiş aracın içinde başlarından vurulmuş olarak bulunmuştu. Konu ile ilgili geniş çaplı tahkikat başlatan Jandarma ekipleri, olayın terör saldırısı olduğu ihtimali üzerine yoğunlaştı ve bu yönde çalışma yürüttü. İstihbari çalışmalar sonrası, Meclis üyesi ve yeğeninin katilinin ‘Şevger’ kod adlı Muhammed Fadullah Kamış olduğu belirlendi. Horasan ilçesi Yukarı Tahirhoca köyünde yakalanan Muhammet Fadullah Kamış’ın yakalanması için yoğun bir soruşturma yürütüldü. Şahsın irtibat kurabileceği kişiler takibe alındı, teröristin tüm kaçış güzergahları tutularak çember daraltıldı. PKK’lı hain, başarılı bir operasyonla kıskıvrak yakalandı. Sorgusunda işlediği cinayetleri itiraf eden Muhammet Fadullah Kamış’ın, aranan teröristler listesinde ise gri kategoride yer aldığı ve başına 300 bin TL ödül konulduğu belirlendi. Başarılı operasyonu ilk olarak İç İşleri Bakanlığı duyurdu. Bakanlık, AK Parti Erzurum Karayazı Belediye Meclis üyesi Savcı Küçük ile yeğeni Ahmet Küçük'ün şehit edilmesi olayının faili olan teröristin, yakalandığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Erzurum'da, Terörden Arananlar Listesi'nde 300 bin lira ödülle gri kategoride yer alan terörist yakalanmıştır. Söz konusu teröristin, AK Parti Erzurum Karayazı Belediye Meclis Üyesi Savcı Küçük ile yeğeni Ahmet Küçük'ün şehit edilmesi olayının faili olduğu belirlenmiştir" denildi.

 

VALİ MEMİŞ: HORASAN YUKARI TAHİRHOCA KÖYÜNDE YAKALADIK

 

Erzurum valisi Okay Memiş, başarılı operasyonun detaylarını düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Memiş, “Geçtiğimiz haftalarda maalesef AK Parti'li üyemiz ve yeğeni hayatını kaybetmişti. Yaptığımız istihbarı çalışmalar sonucunda bu eylemi gerçekleştirenlerin terör örgütü mensubu olduklarını belirledik. Bunun üzerine o olayın gerçekleştiğinden itibaren neredeyse her gün geceli gündüzlü hem istihbarı hem de operasyonel çalışmalarımız neticesinde, AK Parti Meclis üyesi Savcı Küçük ve yeğeni Ahmet Küçük’ü öldüren teröristi bugün jandarmamız emniyet ve diğer istihbarı birimlerimizle beraber yaptığı operasyonla sağ olarak ele geçirildi’’ dedi. Taröristin Horasan ilçesine bağlı Yukarı Tahirhoca köyünde yakalandığını söyleyen Vali Memiş, açıklamalarına şöyle devam etti: ‘‘ Şu anda jandarmamızın öncülüğünde yürütülen operasyon devam ediyor. Şahıs ‘Şevger’ kod adlı Muhammet Fadullah Kamış. Horasan’a bağlı Yukarı Tahirhoca köyünde bu teröristi ele geçirdik. İlk sorgusunda Savcı Küçük ve Ahmet Küçük cinayetini kabul etti. Bizim kendi bölgemizde sürekli takip ettiğimiz operasyonlar var. Bunları devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Sayıları bizim tarafımızdan malum olan diğer örgüt mensuplarını da teslim olurlarsa sağ olarak, teslim olmazlarsa da bir şekilde etkisiz hale getireceğiz.

 

 

‘‘ YAKALAYACAĞIZA DAİR SÖZ VERMİŞTİK’’

 

Bu konuda devletimiz çok kararlı. Bu operasyonu gerçekleştiren tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Savcı Küçük ve Ahmet Küçük için rahmet diliyorum. Giden geri gelmiyor ama biz söz vermiştik. Taziyeye gittiğimde de mutlaka faalini ve faillerini yakalayacağımızı, teslim olurlarsa alacağımızı, teslim olmazlarsa da bir şekilde etkisiz hale getireceğimizi ifade etmiştik. Allah’a şükürler olsun ki bunu başarmış görünüyoruz. Vatanın bölünmez bütünlüğü için hayatını kaybeden, hayatını ortaya koyan bütün kahraman jandarmamıza, kahraman polisimize, kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve kahraman güvenlik korucularına Allah’tan rahmet diliyorum. Terörle mücadeleye ilişkin kararlılığımız sürecek. Cumhurbaşkanımızın, İçişleri Bakanımızın kararlılığı önderliğinde ilerliyoruz. Bu kararlılık bizi o kadar olumlu etkiliyor ki, ilin valisinden komutanına, nöbet tutan askerden pusuda ki nöbet tutan askerlere kadar etkiliyor.”  

“KAÇACAK YERİ KALMAMIŞTI’’

 

‘Emin doluğumuz çok bilgiler var’’ diyen Vali Memiş, ‘‘Özel bir operasyonla teröristi sağ ele geçirdik. Sorgusu devam ediyor. Emin olduğumuz çok bilgiler var. Parmak izinin eşleşmesini bekliyoruz. Zaten kendisi de itiraf etti. Takibimiz devam ediyor, diğer örgüt mensuplarının yakalanmasında önemli bilgilerimiz var. Çatışma olmadı. Biz bulunduğu yeri çok iyi şekilde sarmıştık. Jandarma, Özel Harekât Birlikleri ile kaçacak hiçbir yeri kalmamıştı. Üzerinden 1 tabanca, 2 adet el bombası, 4 adet M16 şarjörü çıktı. Üzerinden çıkan silahların cinayet silahımı olduğunu eşleştireceğiz. Biz devlet olarak bütün delilleri elde ediyoruz. Bölge başka teröristlerin olabileceği ihtimaline karşı çok tedbirliyiz. Bölgemizde çok sayıda terör örgütü mensubu olduğunu değerlendirmiyoruz” şeklinde konuştu.     

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler