Kazazede inek tahliye bekliyor!

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm ASAYİŞ Haberleri 09.02.2018 16:20:00
Erzurum'da trafik kazasının tarafı olduğu için 17 aydır gözaltında tutulan inek, serbest kalmak için...
Kazazede inek tahliye bekliyor!

 

Sinan AYDIN'ın -ÖZEL- Haberi...
 
RADARHABER / ERZURUM
Erzurum'da trafik kazasının tarafı olduğu için 18 aydır gözaltında tutulan inek, serbest kalmak için Adli sürecin sonucunu bekliyor. Etrafı tel örgülerle çevrili hayvan barınağında kendisi için yaptırılan özel ahırda tutulan inek, Adli vaka sınıfına girdiği için tel örgülerin dışına çıkması da yasak. Kentte, 18 Ağustos 2016'da meydana gelen olayda Erdal Dumlu'nun kullandığı araç, Erzurum-Pasinler karayolunun Abdurrahman Gazi Mahallesi mevkiinde aniden yola çıkan 4 aylık dişi buzağıya çarptı. Kazada, hasar gören araçtaki Erdal Dumlu'nun eşi Selma Dumlu'nun kolunda çatlak oluştu, buzağının da kaburgaları kırıldı. Yaralı Selma Dumlu'nun kolu kaldırıldığı hastanede alçıya alındı. Olay yerine gelen polis ekipleri, çevrede buzağının sahibini aramaya başladı.

 
"Buzağı sahibi ceza almamak için ortaya çıkmadı"
 
Kazanın yaşandığı mahalle ve çevresindeki aramalara rağmen, bilgilerinin yer aldığı küpesi de olmayınca buzağının sahibine ulaşılamadı. Buzağı sahibinin araçta hasar olması ve Selma Dumlu'nun yaralanması nedeniyle ceza almamak için hayvanına sahip çıkmadığı kanaatine varan polis de Cumhuriyet Savcısının bilgisi dahilinde yaralı hayvanı muhafaza altına aldı.
Polisler daha sonra ineği tedavisi için Erzurum Büyükşehir Belediyesine bağlı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine teslim etti. Burada emanete alınan buzağı, Veteriner Hekim Bilal Çoruh ve ekibi tarafından tedavi edildi. Bu süreçte Dumlu çifti, mağduriyetlerinin giderilmesi için emniyete ve savcılığa müracaat ederek buzağıyı kazaya sebebiyet verecek şekilde serbest bırakan sahibinden davacı ve şikayetçi oldu.

 
18 aydır soruşturmanın sonucunu bekliyer
 
Soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcısı, buzağının adli olaya karışması yüzünden sahibi bulunana ve soruşturma tamamlanana kadar yediemin tayin edilen belediyenin Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde gözetim altına alınmasını kararlaştırdı.
Bu kararın ardından inek, yaptırılan ahırda belediye görevlilerince özenle besleniyor. Zaman zaman barınağın bahçesinde tel örgülerle çevrili alanda dolaştırılan inek, yaklaşık 18 aydır yaşamını burada sürdürüyor. İneğin bakımından sorumlu veteriner Bilal Çoruh, ineğin adli süreç dolayısıyla barınakta bakıldığını belirterek "Dana yaklaşık 18 ay önce trafik kazasında kaburgaları kırık yaralı halde barınağımıza geldi. Tedavisini yaptık. Barınağımızda yaşamını sürdürüyor. Küpesiz olduğu için, sahipsiz hayvan olduğu için barınağımıza geldi" dedi. Erzurum Barosu Avukatlarından Merve Kars, ise olayın hukuki sürecine değinerek, "İlginç bir hukuki sorun, şöyle ki bir ineğin araca çarpmasıyla oluşan olayla karşı karşıyayız fakat olayımızda sadece araç sahibinin mağduriyeti görülmekte, burada ineğin mağduriyeti de göz önüne alınmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları kadar korunmalı ve kanunlarda gerekli düzenleme yapılmalı" diye konuştu. Olayda hayvanın sahibinin bulunamadığını, eşya olarak gözüken ineğe de dava açılamayacağını anlatan Avukat Kars, "Soruşturmanın bitirilip ineğinde sahibi olmadığı için hazineye devredilmesi lazım'' dedi. 

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler