Sevda Güneş

Elimizi çabuk tutalım

19.07.2014 Sevda Güneş

Kayakla Atlama Kulelerinde meydana gelen toprak kaymasında pistlerin yerle bir oluşunun görüntülerini dün iki ayrı yabancı spor kanalında izledim. Bunlardan biri EUROSPORT bir diğeri ise SKY SPORT idi.

Spiker atlama kulelerinde enkaz altında onlarca insan kalmış edasında sundu haberi. Pistlerin çöküş anının görüntüleri defalarca gösterildi. Aslında yadırganacak bir durum yoktu. Zira herkes işini yapıyordu. Bir gazeteci olarak bende bu durumu yadırgamadım.

Ancak o kanalı bir Erzurumlu olarak izleyince şehrime üzüldüm. Zaten yerlerde sürünen turizmi ve henüz yeni yeni emeklemeye başlayan kış sporları merkezi olma iddiası, bu olayla derinden sarsıldı.

Şüphe yok ki ortada ciddi bir ihmal var. Şüphe yok ki pistlerin o hale gelmesinin ardında sadece tek kurum, tek bir kişi sorumlu değil. Ortada ciddi bilgi kirliliği var. Basında ise tehlikeyi defalarca gözler önüne serdikleri halde dikkate alınmamanın kızgınlığı var.

Bugün gelinen noktada başta basın olmak üzere herkesin sükûnet içinde bu işin gerçek sorumlularının bulunmasını, daha da önemlisi o pistlerin en kısa sürede inşa edilmesini beklemesi gerekiyor. Bugüne kadar göz ardı edilen tüm gerçeklerin masaya yatırılıp, bu kadar emeği toprağa gömenlerin ortaya çıkarılıp, adalete teslim edilmesi bekleniyor.

Hiç kimse ‘bu bir doğal afet, kusurlu kimse yok’ demeye kalkmasın zira gerçek gün gibi ortada. O zemin etüdünü yapan da, kuleleri pistleri inşa eden firma da, inşaatların kontrolünü yapan yabancı firma da, burayı teslim alan bürokratlar da zan altındadır.

Kamuoyunun beklentisi pistlerin yeniden sağlam bir şekilde kısa sürede yapılması. Ancak Gençlik Spor Bakanı Çağatay Kılıç’ın açıklaması tam tersi bir durum ortaya çıkabileceğinin sinyallerini veriyor. Kılıç,“Kesinlikle hiçbir şekilde şu olmayacak; 'bu kuleler oraya yapılsın, pist tekrar yapılsın, ne olursa olsun kullanılsın.' Böyle bir şey yok. Bizim açımızdan güvenliyse, kullanılabilecek duruma gelebilecekse o zaman orayı tekrardan inşa ederiz. Bu bilimsel raporların doğrultusunda olacak bir şey. Gerekirse başka yere nakledilir” diyor. 

 

Elbette sayın bakana katılmamak mümkün değil. Ancak artık denizin altından ulaşımın sağlandığı bir dünyada, pistleri sağlam bir şekilde oraya yeniden inşa etmek neden imkânsız olsun. Kulelerin başka bir yere nakledilmesi fikrine gelince;

 

Bizlere aba altından sopa gösterip “olmazsa başka şehre gider” diktasını asla kabul etmeyiz, bu açıkça biline. O atlama kuleleri bu kentin malıdır, asla başka bir ile kaydırılması mümkün değildir.

Diyeceğim odur ki Erzurum artık çok yıprandı. Turizm, ekonomi, sosyal hayat günden güne kötüye gidiyor. Hesap soralım derken şehri daha fazla hedef haline getirip kötü gidişata bizde tuz biber olmayalım. Eksikleri, aksaklıkları, yanlışları elbette görelim ancak daha sağlam ve doğru bilgilerle.

Bu kent daha iyi şeyler yaşamayı hak ediyor.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 19-07-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları