Sevda Güneş

Demirel sustu, Erdoğan uzattı

30.05.2018 Sevda Güneş

Seçim klasikleri geçen hafta Recep Tayyip Erdoğan’ın Erzurum mitingi ile başlamış oldu. Bir haftadır meydanda kaç kişinin olup olmadığı tartışılıyor.

 

Önceki seçim mitinglerine oranla Ramazan olmasına karşı bir düşüş yoktu. Bu katılımdan nasıl bir seçim sonucu çıkarırsınız bilmiyorum ama tıp dili ile durum stabil…

 

Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu ve İYİ Parti Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in seçimler öncesinde Erzurum’da aynı meydanda miting yapmaları bekleniyor. Her lider gelip gittiğinde katılımın azlığı, çokluğu şehrin gündemi olacak.

 

Peki, mitinge gelen her kişi bir oy mu demek? Ebette hayır. Sadece dinlemek için gelende var, lideri merak edende. Ama şu bir gerçek ki mitingi kalabalık olan lider en popüler liderdir.

 

Zamanın birinde dönemin Doğru Yol Partisi Genel Başkanı ve Başbakan adayı Süleyman Demirel Kars’ta seçim mitingi yapar. Aman yarabbi, meydan yıkılıyor. Gördüğü manzara karşısında büyük bir mutlulukla kürsüye çıkan Süleyman Demirel, bir süre halka hitap eder. Ancak bir saat olan konuşmasını 20 dakikada tamamlayıp otobüse geri döner. Milletvekilleri, parti teşkilatları şok içinde, Demirel’in danışmanı “Efendim neden böyle yaptınız, Kars mitinginiz tüm illerden fazla katılımı ile gerçekleşti” der.

 

Süleyman Demirel’in cevabı çok manidardır; “ Evladım burada kuru bir kalabalık var. Hepsi beni merak ettiği için gelmişler, coşku yoktu. Ne anlatırsam anlatıyım boşa gidecekti” der.

 

Ve seçim sonuçları açıklanır, Doğru Yol Partisi Kars’ta ki üstünlüğünü kaybetmiş, sandıklardan ANAP çıkmıştır. Demirel bir kez daha haklı çıkmış, en büyük seçim yenilgisini en fazla kalabalık topladığı şehirden almıştır.

 

Dünde liderler topladıkları kalabalıklar ile anılırlardı, bugün de. Ancak bazı kalabalıklar kürsüden lider indirir. Bazıları da Erzurum’da ki gibi lideri kürsüden indirtmez…  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 30-05-2018
  
Yazarın Diğer Yazıları