Sevda Güneş

Toprağa gömülen milyonlar

03.09.2014 Sevda Güneş

Erzurum’da yapımı yılan hikâyesine dönen Sağlık Kampusu Projesi’nden iyi haberler var. İki kez ihale edilen proje üçüncü kez sessiz sedasız ihale edildi. Bu son derece sevindirici bir gelişme, ancak ihale bedelleri arasındaki rakamsal fark gerçekten dudak uçuklatan cinsten.

 

 

2011 yılında 193 milyon 270 bin lira bedelle Varyap-Uzunlar Konsorsiyumuna ihale edilen proje,  2013 yılında ortak şirketlerden birinin ekonomik darboğaza girmesiyle durmuştu.

Sağlık Bakanlığı yaklaşık bin yataklı dev proje için 2014 yılının Mart ayında ikinci kez ihale yaptı. Bu kez ihale bedeli 294 milyon liraya çıktı. Her şey tamam projeye devam edilecek derken ihale şaibeli bir biçimde iptal edildi. Tam umutlar tükenmişken üçüncü kez 319 milyon lira bedelle ihale edildiği haberleri geldi.  

Devletin bu ihalelerde kaybettiği bedel ortama 125 milyon 730 bin lira.

 

 

Bu parayla Erzurum’a bir atlama kulelerinin tamamı kadar yeni bir yatırım yapılabilirdi. Yani İstanbul’da ki muhteşem Türk Telekom Arena gibi yeni bir stadyum inşa edilebilirdi. Sayısız okul ve birçok yeni yatırımlar yapılabilirdi. Örnekleri çoğaltabilirsiniz…

Belki aranızda ‘buna da şükür, yatırım elimizden alınmadı bir şekilde yapılacak’ diyenler çıkabilir.

 

 

Düz mantık ile bakıldığında evet şükür olsun ki bu proje elimizden alınmadı ve üçüncü kez de olsa ihaleye çıkabildi. Temennimiz elbette bu ihalenin de başına bir iş daha gelmeden bir an evvel tamamlanması. Ama bizim şu ihaleler konusunda bir yerde bir yanlışımızın olduğu aşikar, niye diyecek olursanız.

İhale bekleyen çok önemli projelerden biri de Karadeniz’e açılan kapı olarak bilenen 100 yıllık rüya Ovit Projesi. Ovit tüneli neredeyse tamamlandı ve ışık göründü. 2015 de ulaşıma açılması bekleniyor. Ancak her şey bununla bitmiyor. Çünkü Erzurum İspir arasında yer alan bir önemli tünel daha var, oda kırık tuneli.

Bu tünel için ihale yapıldı ve yapım aşaması gelince Karayolları Genel Müdürlüğü gerçekleşen ihaleyi bazı eksikler var gerekçesiyle iptal etti. İhaleyi kazanan firma Kamu İhaleleri Kurumuna başvuru yaptı ve haksızlığa uğradığını iddia etti. Yapılan inceleme sonunda firmanın itirazı haklı bulundu ve KİK Karayolları Genel Müdürlüğünün iptalini yok saydı.

 

 

Sonuç; Kırık tünelindeki ihale açmazı hala devam ediyor. Oysa o tünel olmadan, Erzurum İspir karayolu iyileştirilmeden Ovit tünelinin ulaşıma açılması bu kent açısından bir kazanım anlamına gelmiyor.Zira zorlu ve engebeli olan bölüm Kırık Geçidi, burası çığ riskinin yüksek olduğu bir bölge.  

 

 

Bu kentin kaderinde var. Neredeyse hiçbir yatırım birkaç kez ihale edilmeden, devletin paraları toprağa gömülmeden hizmete dönüşemiyor. TOKİ nin dar gelirli insanlar için yaptığı evler bile defalarca el değişip birkaç yüklenici firma tarafından tamamlanabildi.

 

Sağlık kampusu kadar sevindirici bir başka haber daha geldi. Bu müjdeli haberi Başbakan Davutoğlu açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu hükmet programını açıklarken Ankara - Sivas arası Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin yanı sıra Erzurum, Erzincan ve Kars arasında ki hızlı tren yapımının hükümet programında yer aldığını aktardı. 2023 yılına kadar tamamlanması beklenen yüksek hızlı tren yalnızca mesafeleri kısaltmayacak aynı zamanda ticaret ve turizme epey katkı sağlayacak. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 03-09-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları