Sevda Güneş

Aday kim olacak?

23.10.2013 Sevda Güneş

Bugüne kadar kaç seçim gördük, kaç seçim propagandası dönemi yaşadık. Kimler geldi, kimler geçti. Ne seçim anıları biriktirdik hafızalarımızda. Bunları yazmaya kalsak her halde gazete sayfaları bizim için yeterli olmayacaktır. Yine bir seçim arifesindeyiz ve aday adaylarının kırmızı halı geçişlerini izliyoruz. İçlerinde yakinen tanıdıklarımız da var, tanımadıklarımız da. Üç gündür Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığına ismi geçenleri yazıyorum. Siyasi kulislerde konuşulanları sizlerle paylaşıyorum. Şüphe yok ki bugünlerde nereye giderseniz gidin herkeste bu merak var. ‘AK Parti acaba kimi aday gösterecek’ diye. İlginçtir Erzurum’da aday adayı müracaatında bulunandan çok bulunmayanlar konuşuluyor. Dün ve önceki gün ki yazımda üç isimden bahsetmiştim. Bugün adı geçen ancak hala müracaatta bulunmayan bir diğer isim olan Erzurum’un eski vekili Saadettin Aydın ile ilgili gelişmeleri ele aldım.

Saadettin Aydın bir dönem Erzurumlu seçmenin vekilliğini yaptı. Kaç kişi kendisini tanır bilmem ama ben gazeteci olmama rağmen kendisi ile tek bir haber yapmışlığım olmadı. Yakinen de tanımam. Her halde bu eksik sadece bende olmasa gerek. Demek ki sayın vekilin haber olmaya değer bir adımı olmamış diyelim. Saadettin Aydın Kürt kökenli siyasetçilerden. Aday adayı olacağını sosyal medyadan gördük, ancak şu ana kadar kendisi çıkıp ta ‘ben de bu yarışta varım’ demedi. Fakat siyasi kulislerde ismi bir hayli tartışma konusu oluyor. Bu seçimlerde ilk kez ilçelerdeki seçmen de büyükşehir belediye başkanına oy kullanacağı için AK Parti’nin Kürt kökenli olması nedeniyle Saadettin Aydın’ı aday göstereceği iddia ediliyor.

Her seçim sürecinde ismi geçen siyasetçilerin başında eski mebus Mustafa Ilıcalı geliyor. Kaide bu seçim arifesinde de bozulmadı. Aday adaylığına kesin gözü ile bakılan Ilıcalı’nın bu yönde bir müracaatı yok. Halen AK Parti’nin siyaset akademisinde ders veren ve yeni belediyeler yasasını anlatan Ilıcalı, ‘bu dönem büyükşehir belediye başkanı olmak akıl karı değil, zira ciddi sıkıntılar yaşayacaklar’ görüşünü savunuyor. Eğer Ilıcalı ‘bende aday adayıyım’ derse ilk olarak ben şaşıracağım, peşinen söyleyeyim. 

Geçtiğimiz hafta iki isim peş peşe AK Parti’ye büyükşehir belediye başkanlığı için aday adaylığı müracaatında bulundu. Av. Sadullah Kara ve Bekir Korkmaz.

Sadullah Kara bir süre Erzurum Baro Başkanlığını da yürütmüş başarılı bir avukat. Bugüne kadar devlet aleyhine açılmış birçok davayı kazanması ile ünlü olan bir isim. Hem siyasi hem de sosyal çevresi oldukça geniş.

Bekir Korkmaz ise ismini Erzurum 2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları ve Mersin Akdeniz Oyunları Koordinatörlüğü ile duyurdu. Başbakan tarafından ismi bizzat bilinen Bekir Korkmaz, bu avantajından dolayı diğer adaylara nazaran birkaç adım önde diyebiliriz. Peki, tüm bu isimler belediye başkanlığında ne kadar başarılı olacak diye sorarsanız, bu sorunun cevabını ben de bilmiyorum. Zira sadece iyi bir yönetici vasfına sahip olmanın belediye başkanlığı için yeterli olmadığı kesin. Ancak belediye başkanlığı aynı zamanda siyasetin tam kalbi olduğu için bu adaylara birde siyaset koltuğundan bakmak gerekecek.

Yani ilin kaderini yine parti liderleri belirleyecek.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-10-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları