Erzurum’da maskesiz sokağa çıkılmayacak

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm SAĞLIK Haberleri 22.05.2020 18:20:00
Vali Memiş Uyardı: Risk devam ediyor. Maskesiz Sokağa çıkılmayacak
Erzurum’da maskesiz sokağa çıkılmayacak

 

RADARHABER / ERZURUM
Vali Okay Memiş, Erzurum’da maskesiz sokağa çıkmanın 16 Nisan’dan bu yana yasak olduğunu anımsatarak, “Artık bu kuralı çok sert bir şekilde uygulayacağız çünkü herkes maskeye ulaşabiliyor” dedi. İl Pandemi Kurulu Toplantısı’nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Okay Memiş, yeni bir sürece girildiğinin altını çizdi. Normalleşmeye adım atmanın gayreti içinde olunduğunu ifade eden Vali Memiş, şöyle konuştu: “Bu noktada dikkat etmemiz gereken hususlar var. Mümkün olduğu kadar ‘evde kalın’ demeye devam ediyoruz. Ayrıca kesinlikle maskesiz sokağa çıkılmayacak ve sosyal mesafeye uyulacak. Basında yer alıyor sokağa maskesiz çıkılmayan iller diye. Biz bu yasağı 16 Nisan’da aldık. Ancak maske teminindeki zorluklardan dolayı vatandaşımıza çok baskı yapmadık. Ama artık durum değişti. Herkes maskeye ulaşabiliyor. Bir kez daha söylüyorum. 20 ilçe ve 2 bin köyde il merkezinde maskesiz sokağa çıkmak yasak. Bu kuralı çok sert bir şekilde uygulayacağız. Hiç bir şekilde maskesiz sokağa çıkılmasına izin vermeyeceğiz çünkü risk devam ediyor. Bu virüsün ilacı, aşısı bulunana kadar bu şekilde yaşamaya devam edeceğiz.”
 
 
“KARS’TAN GELEN BİR VATANDAŞIMIZ 9 KİŞİYE KORONA BULAŞTIRDI”
 
 
Vali Memiş, Erzurum’da korona virüsten toplam 11 hastanın hayatını kaybettiğini ve 60’ın üzerinde vaka sayısının olduğunu açıkladı. Ayrıca Erzurum’da maskesiz gezmenin yasak olduğunu belirten Vali Memiş, vatandaşların maskesiz dışarıda gezmelerine izin vermeyeceklerini söyledi.  Vali Memiş yaptığı açıklamada, “Yeni bir sürece giriliyor. Burada dikkat etmemiz gerekenler var. Önceden evde kalın diyorduk, ama şu an dışarı çıkanlara iki kurala uymalarını söylüyoruz. Maske takın ve sosyal mesafe kuralına uyun. Erzurum’da günlük 300 test yapıyoruz ya 1-2, ya da hiç çıkmıyor. Dün itibariyle toplam pozitif vaka sayımız 54’tü. Ama bugün Horasan’a bağlı bir köyümüzden Kars’a gelin gitmiş bir hemşehrimiz yaşadığı yerde Covid-19 vakası var diye Horasan’a geliyor. 9 kişiye bulaştırıyor, kendisiyle birlikte pozitif vakaları kontrol altına aldık. Kırkgözeler köyünde karantina uyguluyoruz. Covid-19 ilacı bulunamadı ama salgını yönetmenin ilacı bulundu. İki ilacı var, maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak” dedi.
 
 
 
 
“ERZURUM’DA MASKE TAKMADAN ÇIKMAK YASAK”
 
 
Erzurum’da maske takmadan sokağa çıkmanın yasak olduğunu ifade eden Vali Memiş, “16 Nisan’da Erzurum’a maskesiz çıkmayı yasak ettik. Ancak maske temini kolay olmadığı için vatandaşlarımıza baskı yapmıyorduk. Ama şimdi Erzurum’un 20 ilçesinde, 2000 köyünde ve şehir merkezinde vatandaşların maskesiz sokağa çıkması yasak. Vatandaşlarımızın bu şekilde çıkmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Şu ana kadar karşılıksız 58 milyon 80 bin lira ödeme yaptık. İŞKUR’dan ise toplamda 28 milyon ödeme yaptık. Ödemeler devam ediyor” diye konuştu.
 
 
“ERZURUM’DA KORONADAN HAYATINI KAYBEDENLERIN SAYISI 11’E ÇIKTI”
 
 
Vali Memiş, “Erzurum’da başlangıcından beri toplam pozitif vaka sayımız 396, taburcu sayımız ise 325. Şu anki yatan hasta sayımız 50-60 bandındayız. Yoğun bakımda yatan hasta sayımız 6, entübe hasta sayısı 3, toplam vefat eden kişi sayısı ise 11. Bugüne kadar yaklaşık 10 bin test yapıldı. Sağlık çalışanlarında bugüne kadar 42 vaka tespit edildi. Erzurumspor'da 11 vaka vardı. Hepsinin testleri negatif çıktı. Kulüpte karantina altındalar. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız da 60 yaş ve üzeri” ifadelerini kullandı.

 
“KKKA HASTALIĞINDA TOPLAM VAKA SAYISI 10 OLDU”

 

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının Erzurum’da görüldüğünü kaydeden Vali Memiş, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığında toplamda 10 vakamız var. Bizim için riskli durum, karantina uyguluyoruz. Öldürücülüğü daha yüksek bir hastalık. Koronadan dolayı bazı bilgileri paylaştıkça bir şey yokmuş gibi algılanıyor. Bu bizi rehavete düşürmemeli. Kurallara uymadığımız takdirde vaka sayısı artar ikinci dalga da gelir üçüncü dalga da gelir” açıklamalarında bulundu. 

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler