Tuz tüketmenin faydası olduğu açıklandı

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm SAĞLIK Haberleri 05.10.2016 10:50:00

 

RADARHABER / ERZURUM

Tuzun ilk faydasının sindirim yönünde olduğunu belirten Dr. Fevzi Özgönül, tükürük salgısını arttırdığı için sindirimi kolaylaştırdığını söyledi. Dr. Fevzi Özgönül, “Ayrıca astım, bronşit ve solunum yolu alerjileri için de bir ilaç gibidir. Bunun için özel tuz odaları yapılmış ve hastalar bu odalarda bir süre dinlenip nefes aldıklarında rahatlamaları sağlanmıştır. Tuz, egzama ve sedef gibi döküntülü hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca sinüzit gibi akıntılı hastalıklarda da gargara veya yıkama olarak tuzlu su kullanılmaktadır” dedi.

Tuz hakkında o kadar kötü şeyler söylendiğini kaydeden Özgönül, “En kötü 3 beyazın içine konuldu, kalp damar hastalıklarının, tansiyonun baş suçlusu ilan edildi. Obezitenin nedenlerinden birisidir diye açıklamalar yapıldı. Peki, gerçekten suçlu tuz mu? İnsanoğlu tuz olmadan daha sağlıklı mı yaşar? Gerçek şu ki insanoğlu tuz olmadan yaşayamaz. Tuzun vücudumuzda birçok kullanım alanı vardır. Vücudumuzda asit - baz dengesinin sağlanmasında önemli rol üstlenir. Vücudun elektrolit dengesini sağlar. Tuz %40 sodyum, %60 klor içeren bir kristaldir, ayrıca içerisinde çok az demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır da bulunmaktadır” diye konuştu.

Kaya tuzunun çok az miktar yemeklerde kullanıldığında kemik erimesine karşı vücudu koruduğunu da belirten Dr. Özgönül, “Tuzu aynı zamanda çabuk bozulacak et, balık gibi yiyeceklerin saklanması için de kullanırız. Tuz, mikrop barındırmaz. Akla hayale gelmeyecek bir durum olduğunda ‘tuz koktu' diye bir deyiş kullanırız. Burada tuzun mikrobik bir sebeple bozulamayacağı anlatılmak istenmiştir. Vücudumuzda mevcut suyun azalmasını engeller. Bu sayede vücut ısımızı koruyabilir, kan akımını da düzenleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Son olarak Dr. Fevzi Özgönül, tuzun faydası olduğu kadar çok kullanılırsa zararının da çok büyük olduğunu söyledi. Özgönül, “Tıpta doz diye bir kavram vardır. Bu nedenle sakın ola ki dozunu kaçırmayalım. Çünkü insanın %0.9’ u tuz olduğu gibi, bitki, hayvan her canlının içerisinde de tuz mevcuttur. Tuz ağızda farklı bir tat verir ve alışkanlık yapar, bu nedenle yemeklere tadına bakmadan tuz eklemek hastalığa davetiye çıkarmaktır” şeklinde konuştu.

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler