Erzurum çiftçisine 20 ton tritikale tohumu dağıtıldı

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm ERZURUM Haberleri 10.09.2018 07:12:00
2018 yılı Çayır Mera Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında...
Erzurum çiftçisine 20 ton tritikale tohumu dağıtıldı

 

Sinan AYDIN'ın Haberi...

 

RADARHABER / ERZURUM

Erzurum İl Tarım ve orman Müdürlüğü tarafından 2018 yılı Çayır Mera Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında, çiftçilere yem desteği sunuldu. Tüm ilçelerde yem bitkileri üretim alanlarının genişletilerek, yem üretim maliyetlerinin düşürülmesi, kaba yem açığının giderilmesi, mevcut mera alanları üzerindeki otlatma baskısının azaltılması amacıyla, 20 bin kilo (20 ton) tritikale tohumu, Erzurum çiftçisi ile buluşturuldu. 

 

‘‘HAYVANCILIKTA EN ÖNEMLİ GİRDİLERDEN BİRİ KABA YEM TEMİNİ´´ 

 

Yapılan çalışma ile ilgili açıklama yapan Erzurum Tarım İl Müdürü Osman Akar, "Bilindiği üzere hayvancılıkta en önemli girdilerden biri kaba yem teminidir. Ülkemiz genelinde olduğu gibi Erzurum ilinde de kaba yem sorunu bulunmaktadır. Kaba yem açığını giderme adına yem bitkileri yetiştiriciliği büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede tritikale bitkisi bölgemiz için son derece avantajlı bir üründür. Tritikale, ıslah çalışmaları sonucu elde edilmiş, buğday ve çavdar melezi bir bitkidir. Buğday ve arpanın verimli ve kaliteli yetişmediği yerlerde, tritikale yüksek verime sahiptir. Tritikale; hayvanların beslenmesinde hem danesinden hem otundan yararlanılmaktadır.

 

‘‘DAĞITILAN TOHUMLAR BİN DEKARLIK ALANDA EKİLECEK''

 

Dağıtılan bu tohumluklarla ilimiz genelinde 1000 dekarlık bir alanda ekiliş yapılacaktır. İl Müdürlüğümüzce 2014 yılından bu güne kadar çeşitli kaynaklardan sağlanan finansmanlar ile çiftçilerimize demonstrasyon amaçlı olarak toplamda 313.151 kg ye bitkisi tohumluğu desteği sağlanarak ilimiz yem bitkileri ekim ve üretim merkezi haline getirilmiştir.  Bu husustaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz." dedi. Müdür Akar, tohumlukların dağıtıldığı hak sahibi çiftçilere ürünlerinin bol ve bereketli olması temennisinde bulundu. (günebakış)  

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler