Erzurum yüzünü doğuya dönüyor!

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm ERZURUM Haberleri 27.07.2020 17:02:00
Şehrin Doğu yakası ya da diğer adıyla eski Erzurum yeni baştan ihya edilecek.
Erzurum yüzünü doğuya dönüyor!

 

Sinan AYDIN'ın haberi...
 
 
RADARHABER / ERZURUM 
Belediye Başkanları harekete geçti. Şehrin doğusu, yeni cazibe merkezi olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ”Artık şehrin Batı’sı değil Doğu’su Erzurum’un yeni cazibe merkezi olacak” dedi. Son yıllarda şehrin Çatyolu civarında hızla yeniden şekillenmesi ve bunun sonucu olarak da şehrin Doğu yakasının adeta “ıssız ada”ya dönüşmesi, binlerce vatandaşı olduğu gibi sonunda Büyükşehir ve Yakutiye belediyelerini de harekete geçirdi. 
 
 
AYNI MAHALLE İSİMLERİ İLE YENİ SEMTLER
 
 
Başta Hacıcuma, Narmanlı, Mahallebaşı, Gölbaşı, Şehitler, Dağ Mahallesi ve Gülahmet olmak üzere, ciddi boyutlarda kamulaştırma yapılan mahallelerde, aynı isimlerle yeni semtler ve mahalleler kurulacak. Başkan Sekmen, yeni şehir yapılanmasında şehrin Doğu’nun Erzurum’un cazibe merkezi olacağının altını çizdi. Büyükşehir Belediyesi ve projenin bir tarafı olan Yakutiye Belediyesi ile TOKİ çok kapsamlı bir anlaşmaya vardı.  
 
 
BAZI KAMU KURULUŞLARI DA DOĞUYA KAYACAK
 
 
Buna göre, TOKİ söz konusu mahallelerde tarihi dokuya uygun biçimde çarşılar ve otantik görünümlü konutlar inşa edecek. İlk etapta 500 konut ve 300 dükkandan oluşan çarşılar yapılacak.  Ancak bu proje dükkan ve konuttan ibaret olmayacak. Zaman içerisinde buralarda sağlık ve eğitim kuruluşları, spor tesisleri, kültür merkezleri de yapılacak. Ayrıca bazı kamu kuruluşlarının yeni hizmet binaları da bu eski mahallelerde konuşlandırılacak. Büyükşehir’in yaptığı çalışmaya göre, birkaç yıldan beri ciddi biçimde nüfus ve ticaret erozyonuna uğrayan eski semtler, on yıl içerisinde yeniden canlı ve ticaretin hareketli olduğu yerler haline getirilecek. Bu da yeni göçleri engelleyeceği gibi şehrin göç almasına bile sebep olacak.
Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler