Erzurum’da 101 Bin 420 Kişi Depreme Hazır

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm ERZURUM Haberleri 12.04.2019 13:04:00
Erzurum’da toplam 101 bin 420 kişiye ulaşan AFAD, temel afet bilinci, deprem...
Erzurum’da 101 Bin 420 Kişi Depreme Hazır

 

Sinan AYDIN'ın haberi...

 
RADARHABER / ERZURUM

İlk ve orta dereceli okullarda öğrenci ve öğretmenler olmak üzere Erzurum’da toplam 101 bin 420 kişiye ulaşan AFAD, temel afet bilinci, deprem, doğal afetler ve bina tahliye eğitimleri verdi. Başta Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesine yardıma koşan Afat ve Acil Durum Yönetmeliği Başkanlığı (AFAD) Erzurum İl Müdürlüğü, 20017 ve 2018 ve 2019 yılının ilk çeyreğinde, yüz binden fazla kişiye ulaşarak afet eğitimleri verip çok anlamlı bir hizmete imza attı. 2019 yılının 10 Nisan tarihine kadar çoğunluğu ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören öğrenciler ile öğretmenleri olmak üzere toplam ulaşılan kişi sayısı 101 bin 420 kişi oldu. Binlerce öğrenci, sosyal bilgiler dersinde işledikleri afetler konusunu uzmanlarından öğrenmek için AFAD Erzurum İl Müdürlüğü’nün kapısını çaldı.

 

TANITIM FİLMLERİ İZLETTİRİLDİ, AFETLERLE İLGİLİ DERLSE VERİLDİ…

 

AFAD eğitmenleri tarafından eğitim salonunda slayt ve tanıtım filmleri ile birlikte verilen derslerde, afetlerle ilgili birçok konuda gerekli bilgiler aktarıldı. Büyük bir dikkatle anlatılan konuları dinleyen çocuklar, merak ettikleri konular hakkında sorularda yönelttiler. Can kurtarma alanlarında pratiklerinde yapıldığı eğitimler sonunda, AFAD Erzurum Birlik Müdürlüğü’nü gezme fırsatı da bulan öğrenciler, faydalı bilgiler almanın mutluluğunu yaşadılar. AFAD Erzurum İl Müdürü Selahattin Karslı, ülkemiz ve özellikle bölgemizdeki deprem yoğunluğu, deprem aktivitesi düşünüldüğünde deprem öncesi, sırası ve deprem sonrası yapılacak çalışmalar ve alınacak tedbirlerin büyük önem kazandığını belirtti.

 

 

 

 

ULAŞILAN KİŞİ SAYISI 100 BİNİ GEÇTİ

 

‘Afete hazır Erzurum’ başlıklı çalışma kapsamında, Erzurum’da ilk ve orta dereceli okullarda öğretmen ve öğrenciler ile her kesimden vatandaşa, afet bilinci, deprem, doğal afetler ve bina tahliye eğitimleri verildi. Eğitmenler tarafından eğitimler sonunda tatbikatlar  yaptırıldı. Yine onlarca kamu kurum ve kuruluşu ile özel sektör kuruluşlarında on binlerce kişiye temel afet bilinci, çığda arama kurtarma, yangın ve KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer) eğitimleri verildi. Okullarda yapılan çalışmalar, öğrencilerin sınav ve diğer aktivitelerini dikkate alınarak gerçekleştirildi. Amaç, basit birkaç teknik ile tüm çocuklara en azından özellikle deprem anında ve sonrasında hayatta kalabilme, hayatı idame ettirebilme konusunda yardımcı olabilmek. Tüm çocuklara eldeki imkânlar doğrultusunda bu tekniklerin gösterilmesi hedefleniyor. AFAD Erzurum Müdürlüğü’nün bu kapsamda ulaştığı kişi sayısı 100 bini geçti. Rakamlara göre, Erzurum’da 101 bin 420 kişi depreme hazır.     

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler