Fil geçti köprüsü'nün ilginç hikayesi!

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm ERZURUM Haberleri 29.09.2021 23:44:00
Yeniden dizayn edilen köprü Çaykara caddesini Bosna caddesine bağlıyor.
Fil geçti köprüsü'nün ilginç hikayesi!

 

Sinan AYDIN'ın haberi...
 
 
RADARHABER / ERZURUM 
Erzurum Cumhuriyet Caddesinin en merkezi konumunda yer alır Fil Geçti köprüsü...Köprüden gerçekten filler mi geçti ki bu ismi aldı? Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden dizayn edilen köprü, Çaykara caddesini Bosna caddesine bağlıyor. Peki hiç merak ettiniz mi neden bu köprünün ismi fil geçti köprüsü diye? 
 
 
İŞTE MERAK EDİLEN HİKAYE
 
 
Merak edenler için Fil Geçti köprüsünün hikayesini derledik...1400'lü yılların başında Osmanlı devleti ile Timur arasında ilişkiler bozulmaya başlar.Timur İle Beyazıt arasındaki karşılıklı atışmalar havanın iyice sertleşmesine neden olur ve sonunda iki tarafta da savaş kararı alınır. Çubuk ovasında1402 yılında Ankara Savaşı ile Osmanlı Timur'a yenilir ve fetret devrine girer.
 
 
 
 
...VE FİLLER KÖPRÜDEN GEÇER
 
 
İşte bu savaşa giden Timur'un geçtiği mekanlardan biridir Dere Mahallesi (Bosna Caddesi)
Timur ordusundaki fillere çok güvenir bakımlarına özen gösterirmiş. Erzurum'a gelen Timur ve Ordusu dereyle karşılaşınca filleri karşı tarafa geçirmek için bir köprü yapılmasına karar verilir. Köprü yapılır ve filler köprüden geçer. Böylelikle o tarihten sonra adı fil köprüsü olarak kalır.
Zamanla dere kapatılınca köprüde unutulur gider. Köprü uzun bir zaman sadece isim olarak kalır zihinlerimizde kimse onu günyüzüne çıkarmayı düşünmez ta ki belediyenin iki binli yılın başında Dere Mahallesi ile Çaykara'yı birleştirine kadar. Eski köprüden günümüze her hangi bir kalıntı kalmamıştır. Bugün yeni yapılan köprüye Filgeçti köprüsü adı verilmiştir. 
Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler