Öğretmenlerden gerçeği aratmayan tatbikat

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm ERZURUM Haberleri 16.07.2019 17:49:00
Erzurum’da çeşitli okullarda görevli AFAD gönüllüsü öğretmenler, tatbikatta ter döktü.
Öğretmenlerden gerçeği aratmayan tatbikat

 

Sinan AYDIN'ın haberi...

 

 

 

RADARHABER / ERZURUM 

 

Erzurum'da görevli 24 gönüllü öğretmen, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde (AFAD) aldıkları bir haftalık eğitimin ardından gerçeği aratmayan bir tatbikat yaptı. Enkazdan yaralı kurtaran öğretmenler, 21 metrelik yükseklikten başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi. Meydana gelebilecek afetlere anında müdahale edebilmek isteyen Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 gönüllü öğretmenden oluşan bir ekip oluşturdu. Çeşitli okullarda görev yapan öğretmenlerden oluşan ekip, AFAD'da uzmanlar tarafından eğitime alındı.

 

EĞİTİMLER TATBİKATLA SONLANDIRILDI

 

Öğretmenler, kurum tesislerinde önce temel arama kurtarma, afet bilinci, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) konularında teorik eğitime alındı. AFAD'ın konusunda uzman ekiplerinin verdiği teorik eğitimler, düzenlenen tatbikatla sona erdi. Bir haftalık eğitim sonunda gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği  deprem sonrası yıkılan binanın enkazında birisinin olduğu ihbarını alan ekipler, olay yerine intikal etti. Gaz sıkıntısına karşı özel kıyafetli ekiplerin incelemesinin ardından öğretmenler, enkazda kalan kişinin yerini belirledi. Ardından kurtarma çalışmaları başladı. Kısa sürede enkazdaki yaralıya ulaşarak kurtaran ekipler, ambulansla hastaneye gönderdi.

 

 

YÜKSEKTEN İNME SINAVINA TABİ TUTULDULAR

 

Arama kurtarma tatbikatının ardından öğretmenler bu kez yüksekten inme sınavına tabi tutuldu. AFAD Erzurum kampüsünde bulunan 21 metre yüksekliğindeki kuleye çıkan öğretmenler, uzmanların kontrolünde başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdür Vekili Yavuz Kaya, temel arama kurtarma, afet bilinci, yangın ve KBRN eğitimi alan öğretmenlerin başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi. Yaklaşık bir haftalık eğitimlerini tatbikatla tamamlayan öğretmenler, bu tür eğitimlerin sürekli olmasını istedi.

 

 

 

 

    

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler