Sevda Güneş

BELEDİYELERİN PANKART YARIŞI

15.10.2014 Sevda Güneş

Şu günlerden kentin hangi sokağına, hangi mahallesine, hangi caddesine giderseniz koca koca afişlerle karşılaşıyorsunuz.

‘Bu caddeyi bilmem hangi belediye yaptı’ pankartı, afişi yer alıyor. Kentteki bütün bilbortlarda belediye başkanlarının reklamları var.

Hayır, çalışma yeteneğinize itirazımız yok da göz estetiği diye de bir şey var. Bir şehirde bu kadar mı görüntü kirliliği olur?

 

 

Oysa hepimizin gözü görüyor, gece gündüz her yerde belediyelerin çalışmaları var. Kimi taş döşüyor, kimi asfalt yapıyor, kimi kentsel dönüşüm kapsamında yıkımlar gerçekleştiriyor. Tüm basında belediye bülteni gibi her icraatın haberleri yer alıyor. Üstüne birde kör göze parmak gibi afişler asılınca vatandaş irite oluyor.

Kaldı ki Allah aşkına, belediyelerin asli görevi nedir? Yol, su, çöp gibi hizmetler zaten zaruri görevleri değil mi? Bunları yapmak için bizlerden vergi alınmıyor mu?  Madem belediyeler asli görevlerini yapıyorlar o zaman asfalt yaptı diye belediye başkanına teşekkür pankartı neyin nesi.

 

 

Bu iş o kadar çığırından çıkmış ki adım başı Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in ismini görüyoruz. Sayın başkan şu kentte gezerken o afişleri görmüyor mu? Hiç rahatsız olmuyor mu? Merak ettim.

 

 

Büyükşehir bunu yaparda ilçe belediyeleri geri kalır mı? Kalmaz elbet. Başkandan geri kalan yerleri de onlar doldurunca şehir panayıra dönmüş. Aslında bu pankartlar sayesinde vatandaş olarak hangi mahalle hangi belediye sınırında öğrenmiş olduk.

Bugün sorsak itiraz ederler ama aslında bu afiş ve tabelalar bir anlamda gizli güç savaşının da belgesi niteliğinde.

Yakutiye sınırlarında yapılan bir çalışmada bir bakıyorsunuz ‘Büyükşehir Belediyesi çalışıyor’ tabelası var. Yani ‘aklınızda bulunsun bu yolu Yakutiye değil, Büyükşehir Belediyesi yapıyor’ bilgisi zihinlere çakılıyor.

 

 

Ben bu pankart savaşlarını Ankara’dan hatırlıyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi arasında senin bölgen, benim bölgem tartışmaları, hizmette tabela ve afiş yarışı hat safhadaydı. Bunu anlardık, zira Çankaya Belediyesi CHP’li,  Büyükşehir Belediye ise AK Partili bir belediye idi. Yani siyaseten normal karşılanacak hareketlerdi yapılanlar.  

 

 

Oysa Erzurum’da tüm belediyeler aynı partiden, bu neyin yarışı? Burada esas olan vatandaşa hizmet etmek değil mi? Zaten yapılan her iş, her hizmet AK Parti’nin karnesine not edilmiyor mu?

Peşinen söylemeliyim ki; Tecrübeli Başkan sloganı ile yola çıkan Mehmet Sekmen ve ekibine bu işleri hiç yakıştıramadım. Ne diyordu Cem Yılmaz bir reklam filminde, ‘Reklam kokan hareketler bunlar.’   Sen hizmetini yap, illaki vatandaş gereğini yapar.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 15-10-2014
  
  • misafir 15.10.2014 08:10:21

    Tek kelime ile muhteşem bir yazı.

Yazarın Diğer Yazıları