Sevda Güneş

Birileri de bizi silkelese!

19.06.2013 Sevda Güneş

Hiçbir dönem bu kadar yüksek sesle dillendirilmemişti, ‘Erzurumlular hiçbir olayda bir araya gelmez, ortaklı iş yapamaz’ diye. Belki madalyonun bir yüzü böyle ama başka bir yüzü hiç de öyle değil. Zira Erzurum’un ticari hayatı boyunca çok sayıda ortaklı şirket kurulmuştur. Çoğu aile şirketi olsa da, asla bir araya gelemez denilen gruplar ya da kişiler sermayelerini birleştirip şirket kurmuştur. Örnek verecek olursak, TEMA Şirketler Grubu, Aşkale Çimento, Doyasan Yağ Sanayi ve Ergaz hemen aklıma gelen birkaç şirket.

Bu örnekleri verirken şu gerçeği de göz ardı etmiyorum elbette. Doğrudur, çok ortaklı şirketleşme Erzurum’un kanıksamadığı bir durumdur ama hiç de yok değildir. 

‘Olmuyor’ ezberinden çıkmamız lazım. Şehirde hangi işadamı, hangi ticaret erbabı, hangi esnafla konuşsan hep bir ağızdan aynı şeyleri söylüyorlar, ‘Erzurum’da ortaklı iş yürümez’ diye. Bir araştırma yapsanız bekli de bu söylemleri ezberleyen kişilerin bugüne kadar hiçbir şekilde bu işleri denemediğini göreceksiniz. Bu fikir ne kadar yanlış ise ‘Bu şehirden hiç bir şey olmaz’ fikri de bir o kadar yanlış ve tehlikeli bir düşüncedir.

Yarattığımız bu gerçeğe kendimiz inandığımız gibi icra makamlarını da inandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Erzurum’a yeni bir vali geldi. Üç aşağı beş yukarı elbette şehri tanıyordur. Gerekli araştırmayı yapmıştır. Ancak Vali Bey geldiği ilk günden beri aynı cevaplarla karşılaşıyor. ‘Bu şehirde ortaklı iş olmaz, kafanızı bu işler için yormayın’ deniliyor.

En son Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunu ziyaret eden Vali Ahmet Altıparmak, burada çiftçinin ve besicilerin sorunlarını dinledi. İşadamı Abdullah Büçge hayvanlarına yem taşımacılığını tren ile yaptıklarını ve Devlet Demir Yolları’nın 200 ton üzeri yük için fazla ücret talip ettiğini anlatarak sorunun çözümü için yardım istedi.

Vali Bey anında cevap vererek, ‘Birkaç besici bir araya gelin, bu yolla sorun çözülür’ dedi. Valinin pratik çözümüne karşı Abdullah Büçge, “Efendim siz yeni geldiniz, şehri bilmiyorsunuz, biz birleşemeyiz, bir araya gelemeyiz’ yorumunu yaptı. Vali, ‘Siz bir araya gelmeyeceksiniz, yükünüz bir araya gelecek’ deyince de Büçge, ‘Bizim yükümüzde bir araya gelmez’ yanıtını verdi. Abdullah Büçge’nin cevabı karşısında vali şaşkınlık yaşadı.

Hadi Vali Bey Abdullah Büçge’yi tanımaz ama biz biliriz. Tema’nın kurucu ortaklarından biriydi Sayın Büçge. Şuan yürüttüğü işletme bile ortak sermaye ile kuruldu. Bu kadar tecrübesi olan birine sormazlar mı, bir kez ortaklık yaptınız yürümedi, ikinci ortaklığı niye yaptınız?

Kimse kendi başarısızlıklarını artık bu şehre mal etmesin. Dünya değişti, biz hala aynı kafada önümüze duvarlar örerek yürüyoruz. Kurulan her ortak işte ‘makam, mevki sahibi ben olayım’ demek için önümüze gelen fırsatı tepiyoruz. Biz olmayı başaramadığımız için şanlı geçmişi olan bu topraklara ‘bu şehirden bir şey olmaz’ diyerek kusur buluyoruz. Şehirleri şehir yapan, içinde yaşayanlardır. Ne zaman birbirimize önem vermeyi, güvenmeyi, saygı duymayı öğrenirsek bu topraklar o zaman şehir olacaktır, büyüyecektir. Ama kafamızda ‘bu şehirden birleşme olmaz’ düşüncesi var oldukça, gerçekten bu şehirden hiçbir şey olmayacak. Bu varsayıma kendimiz inandığımız gibi icra makamlarını da inandırıyoruz. Bu düzen değişmeli artık, birileri bu ezberi bozmalı. Bu gidişatı biz değiştireceğiz. Eğer bir kurtarıcı beklersek daha çok bekleriz. Bildiğim tek şey var o da şudur; birinin bizi iyice bir silkelemesi ve kendimize getirmesi lazım. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 19-06-2013
  
  • Elif Acar 19.06.2013 04:06:40

    sevda hanım yüreğinize sağlık...Tam bam teline dokunmuşsunuz...Şehirleri şehir yapan içindeki yaşayanlardır demişsiniz ama malesef bizim şehirde içinde yaşayanlar köşeyi dönmenin peşindeler...Bu yüzdende Erzurum'u basamak olarak kullanıyorlar.

Yazarın Diğer Yazıları