Sevda Güneş

Bu nasıl bir kin?

06.08.2015 Sevda Güneş

Eminim ki birçok vatandaş televizyon izlemeye, gazete okumaya şu günlerde korkuyordur. Gözümüzü terör ile açıyor terör ile kapatıyoruz. Terör örgütü PKK her dakika bir yere saldırıyor.

Her gün gelen şehit haberleri ile yıkılıyoruz. Akşam olunca pürdikkat açık oturumlara kitleniyoruz. Acaba bu gidişatı özetleyecek, farklı bir pencere açacak bir görüş var mı diye. Ancak televizyonu açtığımıza da bin pişman oluyoruz.

Kanallar arasında gezerken Bugün TV’de bir açık oturum dikkatimi çekti. Biraz izledim, bir an inanamadım. Her halde örgütün yurtdışından yayın yapan televizyonunu izliyorum dedim kendi kendime. Ama hayır bu legal benim ülkemde yayın yapan bir televizyondu.

Açık oturumu yöneten moderatör öyle çanak sorular soruyor, katılımcılara öyle bir yön çiziyordu ki; Ortada ne bir terör nede terör örgütü var. Devletin suni olarak yarattığı bir örgüt var…

Hatta eski bir emniyetçi olduğu söylenen katılımcılardan biri bir adım öteye gitti ve aynen şu sözleri sarf etti:

PKK’nın içinde devletin elamanları var. Bunların birçoğu MİT elemanı, bence bu saldırıları onlar yapıyor. PKK’da ne olduğunu anlamıyor.

Sonra sözü meşhur tanınan bir yazar aldı ve “ Eğer HDP barajı geçemeseydi bu saldırılar hiç olmayacaktı. Bu saldırıları hükümet yaptırıyor” dedi. Bir diğer katılımcı da devletin bilinçli olarak bu olayları desteklediğini falan zırvalıyordu…

Bu kepazeliği ancak birkaç dakika izleyebildim. Cemaate yakınlığı ile bilinen bu televizyon ve AK Parti’ye düşman bu isimlerin nefretleri o kadar büyük, gözleri o denli dönmüş ki PKK’yı masum, devleti cani yapıyorlar. PKK’ya yakın kanallarda dahi böylesi olmuyordur sanırım.

Biri çıkıp demiyor ki; Yavi katliamını ne çabuk unuttunuz. Evlerinde diri diri yakılan, Tercan Edebük Köyü katliamını, Bingöl’de üç yıl önce silahsızken pusuya düşürülüp otobüsleri yakılan şehit Mehmetçikleri ne çabuk unuttunuz?

Hadi bunları unuttunuz, çözüm süreci devam ederken, eylemsiz kararı alınmışken Diyarbakır’da hamile eşinin yanında sırtından vurulan babayiğidi nasıl unuttunuz?

Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır. Hükümeti sevmeyebilir icraatlarını eleştirebilirsiniz. Ancak ‘düşmanımın düşmanı dostumdur’ felsefesini benimserseniz büyük hata yaparsınız.

Sözde aydın geçinen, sözde demokrasi çalımları atan bunlar mı ülkenin önünü açıp akan kanın durması için çabalayacak. Bu ülkede hala demokrasi var. Eğer öyle olmasa o ekranlardan ipe sapa gelmez bu sözleri asla sarf edemezdiniz.

Ama şunu iyi biliyoruz ki bu vatan üzerinden siyaset yapan, bu topraklardan beslenip bu topraklara yan bakanlar asla emellerine ulaşamayacaktır. Yahudilerin meşhur bizi sözü var, bazı zatlar iyi bilir: Sen plan yaparsın Tanrı yukarıdan güler.

Müslümanlarda o söz şöyledir: Herkesin bir hesabı var Allahın da bir hesabı var. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 06-08-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları