Sevda Güneş

Büyük anket Temmuz ‘da

27.06.2013 Sevda Güneş

Seçimlere adım adım yaklaşılırken, AK Parti Temmuz ayında yaptıracağı büyük ankete hazırlanıyor. 30 Büyükşehirde yapılacak olan anket, Belediye Başkan adaylarının kaderini belirleyecek. 30 ayrı sorunun yer alacağı anket yalnızca illerde değil, illere bağlı olan ilçelerde de yapılacak.

Bu anket özellikle hala görevde olan ve yeniden aday olmayı düşünen Belediye Başkanlarının performansını ve tekrar aday gösterilmesi durumunda seçilebilirliğini ortaya koyacak.

Anket grupları, Temmuz ayının ilk haftası bölgelere dağılacak ve 15 günlük bir çalışma yapacaklar. Anketler bittiğinde değerlendirme sonuçları İstanbul merkezde süzgeçten geçirildikten sonra AK Parti Genel Merkezine sunacak.

Ankette en can alıcı sorulardan biri de, ‘Belediye Başkanlarının halkla diyalogu’ ve ‘hükümetin hizmet hızına yetişip yetişemediği’ sorusu.

En son yapılan ankette bazı Belediye Başkanlarının performansının düşük oranda çıkmasını belirleyici olarak bulmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz’da yapılacak olan dev anketin ardından ‘Belediyelerin halkın istekleri doğrultusunda hizmet yapıp yapmadığını net olarak görecek’ yorumları yapılıyor.

Şüphe yok ki ne kadar anket yapılırsa yapılsın, teşkilatlar ne kadar oylama yaparsa yapsın, siyasi dengeler tüm bunları gölge de bırakacaktır.

AK Parti kulislerinde Büyükşehir Belediye Başkanlarını bizzat Başbakan Erdoğan’ın belirleyeceği iddia ediliyor.

Elbette partinin yetkili kurulları bu konuda görüş belirtecektir ancak, yine de nihai karar Erdoğan’ın olacaktır. Belediyeler yasasının değişmesinin ardından geniş yetkilerle donatılan Belediye Başkanlığı makamı herkesin rüyalarını süslüyor. Oysa bu dönem Başkan olanları hiç de iç açıcı bir tablo beklemiyor. Zira her değişim süreci sancılı başlar. Belediyecilik hizmetlerinin geniş bir alana yayılması ve bütçe belirleme tablosunun oluşturulması bile uzun bir zaman dilimini gerektirecek.

Geçtiğimiz seçimler öncesi belirlenen ve kente 20 km. uzaklıktaki köylerin Belediyelere bağlanması bile Başkanlara ayrı bir külfet getirdi. Kış aylarda günlerce yolları açılmayan köyler baz alındığında, özellikle Erzurum’da bu kadar geniş alana nasıl hizmet verileceği gerçekten kara kara düşünülmesi gereken bir konu.

Şehrin göz bebeği olan Palandöken kayak merkezinin yolunun açılması her yıl kavga konusu olurken, kilometrelerce uzaklıktaki ilçelerin köy yolları nasıl ulaşıma açılır bilemiyorum. Elbette ilçe belediye başkanları bu işlerle meşgul olacak, fakat bütçe tek elden yani Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından pay edilecek. 

İşte en kolay tarafından bakınca bile sorun yumağı ile karşılaşılıyor. Belediye Başkanlığına aday edilecek kişilerin bireysel tavrı ve girimci yapısı ön plana çıkacak. İşte ankette en fazla cevap aranacak sorularından biride bu olacak.

Daha şimdiden aday adayı olacak kişilerin, plan ve projelerini profesyonelce hazırlamaları gerekir.

Haydi size kolay gelsin… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 27-06-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları