Sevda Güneş

Davul-zurna yok, eğlence bol…

10.07.2013 Sevda Güneş

Erzurum Büyükşehir Belediyesi bu yıl aldığı kararla Ramazan davulcularına yasak getirmiş. Bundan böyle sahurda ramazan davulcuları tarih oluyor. Peki ama neden? Gerekçe komik: Gürültü kirliliği yaratıyorlar, bu konuda ciddi ihbarlar aldık.

Elbette halk şikâyet edince ne yapacaklar, mecbur halkın istediğini yerine getirecekler. Zaten Erzurum’ da hep böyle olur, belediyeler vatandaşların isteklerine çok duyarlıdır. Yeter ki vatandaş bir şeyden şikâyet etsin, anında o şikayet edilen konunun gereği yapılır, vatandaş memnun edilir.

Efendim son yıllarda davulcular eskisi gibi aslına uygun davul zurna çalamıyorlarmış. Mani de bilen yok, rastgele tokmağa vurup kuru gürültü çıkarıyorlarmış. Vatandaşta şikâyetçi olunca ‘hadi kaldıralım Ramazan davulunu’ denmiş, kaldırmışlar. Böyle bir keyfiyet olabilir mi?

Madem eskisi gibi çalamıyor davulcular, bir ay öncesinde belediye olarak bir kurs düzenlenerek, davulcu olmaya niyetli gençler eğitimden geçirilebilirdi. Her halde bu kadar da zor değildir, tokmağı davula indirip iki tane mani dillendirmek.

Belli ki belediye ‘bu kadar davulcu ile kim uğraşacak, birde bunları denetleyeceğiz, ne gerek var’ deyip bir geleneği tarihe gömmeyi kendine hak görmüş. Ramazan davulu, Ramazan topu, Ramazan pidesi, cami mahyaları bu mübarek ayın sembolleridir. ‘Ben öyle istedim, öyle olacak’ demek gibi hakkınız olamaz. Bugün davula gürültü kirliliği yapıyor diyen zihniyet, yarın cami mahyaları görüntü kirliliği yapıyor diyecek ve yeni nesil ne yazık ki bu güzelliklerden yoksun yetişecek.

Bir sözümde Yakutiye Belediyesi’ne olacak. Her yıl Ramazan eğlencesi diye bir şeyler yapıyorsunuz. Bu tür aktivitelere kesinlikle bu şehrin ihtiyacı var. Ancak koca bir yaz yatıp bu eğlenceleri Ramazan akşamlarına sıkıştırmanın gerekçesi nedir hala anlayabilmiş değilim. Ramazan eğlencelerinin açılışını Rus sirk ekibinin yılanlı gösterisi ile açmakta ayrı bir tuhaflık.

Diğer tuhaflık ise bu eğlencelerin yapıldığı mekân. 20 adım ötede Lalapaşa caminde teravi namazı kılınıyor,  beri tarafta konserler, çalgı çengi. Sosyal aktivite adı altında yapılan bu tür eğlenceleri getirip bir aya sıkıştırmayın. Zaten yılın 6 ayını evinde geçirmek zorunda kalan insanların sosyal ağırlıklı bu tür aktivitelere ihtiyacı had safhada. Tavsiyem odur ki; bu tür eğlenceleri yaz boyunca yapın.Ama illaki Ramazan’da bir şey yapacaksanız mutlaka mekan bağımsız olmalı, bir taraf eğlenirken diğer kesimin ibadeti engellememelidir.  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 10-07-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları