Sevda Güneş

Gizli kriz mi var?

23.08.2014 Sevda Güneş

2014 yılı adeta seçimler yılı oldu. Mart ayındaki yerel seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Vatandaşın gündemi de doğal olarak hep siyaset oldu. Ramazan ayı sonrası tatil dönemi derken, günler su gibi gelip geçti. Birkaç gün öncesine kadar ülke gündemi Başbakan’ın kim olacağı idi.

 

 

Dün o isim açıklandı ve Ahmet Davutoğlu AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak belirlendi.

 

 

Her ne kadar vatandaşın gündemi siyaset olsa da beri tarafta gün yüzüne çıkmayan en büyük sorun ekonomik sıkıntılar. Piyasalarda nakit döngüsü yok denecek kadar az. Protesto olan senetler, ödenmeyen çekler birkaç ay öncesine göre yüzde 30 oranında artmış durumda.

 

İş dünyası ve esnaf bu dar boğazın sebebini henüz teşhis edemese de piyasa ciddi kırılganlık yaşıyor.

 

 

Erzurum esnafı piyasaların durgunluğunu üniversite öğrencilerinin tatilde olmasına bağlarken, ekonomistler 2014 -2015 aralığına dikkat çekiyor.

 

 

Önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında gerilen piyasalar rahatlar mı bilinmez ama siyasi istikrar bu konuda ciddi önem taşıyor. Yeni Başbakan ve kabinenin kısa zamanda şekil alması piyasalara kısmi rahatlama sağlayacak. Bu nedenle yeni kabinede ekonomi kurmaylarının değişime uğramayacağı ve aynı bakanların 2015 yılına kadar koltuklarını koruyacaklarına kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

Peki, tüm bunlar piyasaları tam anlamı ile rahatlatır mı? Elbette hayır. Faiz oranları, dolar ve Euro’da ki dalgalanma ekonomistleri en fazla kaygılandıran konu.

 

 

‘İstanbul grip olursa doğu zatürree olur’ deyiminden yola çıkarsak, şu sıralar adı konmamış bir ekonomik durgunluk var. Başta konut sektörü olmak üzere birçok iş alanında bırakın yeni atılımları mevcut yatırımlar bile ağır aksak ilerliyor.

 

 

Ekonomide net tablo yeni kabinenin oluşmasından ziyade 2015’in ikinci yarınsından itibaren ortaya çıkacak.

 

 

Şüphe yok ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaptan köşküne oturacak olmasının da piyasalara etkisi olacaktır. Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkmasının ardından yürüteceği politika ve kendine güvenen yeni bir hükümetin piyasalara ikinci bir nefes aldıracağı unutulmamalıdır.

 

Biz yine de iyimser olalım. Bu durgunluğun tez zamanda son bulmasını dileyelim...  

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 23-08-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları