Sevda Güneş

İşte Başbakan’ın adayı…

21.10.2013 Sevda Güneş

Belediye başkan aday adayı müracaatları başladığından buyana her gün yeni bir adayın ismi Erzurum’da ön plana çıkıyor. Ancak benim bahsedeceğim kişinin ismi çok daha önce siyasi kulislerde ilk sıralarda yerini almıştı. Şuana kadar aday adaylığı müracaatında bulunmadı ama Ankara ve İstanbul’da ismi bir hayli konuşuluyor. Hatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ameliyatının ardından İstanbul Kısıklı’daki evinde bu isimle bir araya geldiği bile iddia ediliyor.

Ankara ve İstanbul kulislerinde bu isim için ‘Başbakan’ın adayı’ yorumları bile yapılıyor. Peki, Erzurum’da hiç bilinmeyen, hatta konuşulmayan ‘bu isim kim’ derseniz hemen söyleyeyim, bu kişi Ahmet Ağırman.

İnşaat Yüksek Mühendisi ve Milli Görüş teşkilatlarında siyasete atılmış bir isim. Kapanan Refah Patisi’nin Oltu İlçe Başkanlığını yapmış. Refah Partisi’nin devamı olan Fazilet Partisi’nden il genel meclis üyeliği ve grup başkan vekilliği ile aynı partinin İstanbul il gençlik kolları başkan yardımcılığı görevini yürütmüş. Uzun yıllardır İstanbul Belediyesi Kentsel Dönüşüm Merkezi’nde uzman kabul edilen isimler arasında. Ahmet Ağırman halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları Sanayi ve Tic. A.Ş. (İSTON) Genel Müdürlüğü görevini yürütüyor.

Ağırman’ın siyasi geçmişi birçok AK Partili ile aynı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ekibi içinde yer alan Ahmet Ağırman’ın henüz aday adaylığı için müracaatta bulunmamasına rağmen isminin bu denli siyasi kulislerde konuşulması beni çok fazla şaşırtmadı. Zira hep söylerim, eğer söz konusu AK Parti ise orada biraz durup düşünmek lazımdır.

Ahmet Ağırman’ı şahsen tanımam. Erzurumlu seçmeninde yakından tanıdığını sanmıyorum. Hatta yapılan anketlerde bu ismin hiç telaffuz edilmediğini de biliyorum ama AK Parti’nin hem milletvekili hem de belediye başkan adayını belirlerken bu olguya önem vermediğini net olarak görmek mümkün.

Mesela Recep Akdağ’ı seçmen ve temayül yoklamasını yapan teşkilat tanıyor muydu? Hayır. Tanısaydı ismi, o yoklamada olurdu. Fazilet Dağcı Çığlık ismini bilen var mıydı? Hayır. Bırakın başka ili sayın Çığlık yurt dışında yaşıyordu. Ahmet Küçükler’i seçmen tanıyor muydu? Yine hayır.

Diyeceğim şu ki, aday adaylarının tanınıp tanınmaması Erzurum için önemli değil. AK Parti en azından böyle bir kaygı yaşamıyor. Bu nedenle gerek siyasi geçmişi, gerekse meslekteki başarısı nedeniyle siyasi kulislerin iddiasına göre Başbakan Erdoğan’ın kafasındaki isim Ahmet Ağırman olabilir mi, olabilir... 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 21-10-2013
  
  • Mehmet ÇELEBİ 27.10.2013 01:10:49

    Ahmet AĞIRMAN ismi makamdan halka bakmamanın adı olacaktır. Tanıdığın bir insan olan Ahmet AĞIRMAN Erzrum için bir fırsattır. Allah yar ve yardımcısı olsun, Belediyemize başkan olsun. Dua ile.

  • mahmut ağırman 27.10.2013 10:10:59

    Sayın Başbakanımızın Ahmet AĞIRMAN I DESTEKLEMESİNDEN DAHA DOĞAL NE OLABİLİR . Yıllaca siyaset ve belediyecilik tecrübesi olan vizyonu geniş ve uluslar arası projelerde görev almış Erzurumlu birinin merkesi yöentimle birlikte kendi memleketi olan Erzurum Büyükşehir Belediyesini yöenetmesinden son derce memmuniyet duyacağımı ifade etmek istiyor.Şu ana kadar bu şehre hizmet eden herkese teşekkürlerimi bildirir yeni şecilecek olan başkanlarımızada başarılar dilerim.

Yazarın Diğer Yazıları