Sevda Güneş

Komik gerekçe…

15.09.2014 Sevda Güneş

İktidara gelen her hükümetin önüne iki şehirden yıllar boyu hep aynı dosya sunuldu. Ovit geçidine tünel talebi.

 

 

İki şehrin bu hayali üzerine kaç başbakan, kaç iktidar geçti. Sonunda bir mucize oldu ve AK Parti Hükümeti bu hayali gerçeğe dönüştürdü. 

 

 

Görkemli temel atma törenleri tertip edildi. Hem İspirliler hem Rizeliler dönemin Başbakanı Recep Tayyip  Erdoğan’a bu hayallerini gerçekleştirdiği için defalarca minnettarlıklarını bildirdiler.

 

 

Elbette bu yatırımı yapanlar ayakta alkışlanmayı hak ediyordu. Ovit sadece Erzurum’un denize kavuşması anlamına gelmiyordu. Doğu ve Güneydoğu’nun Karadeniz’e açılan en büyük köprüsü olacak Ovit. Ticaretin gelişmesi için önemli bir kapı Ovit. Hem Erzurum hem Rize için çok ama çok önemli bir proje Ovit.

Gelin görün ki ‘ Asrın Projesi ‘ olan Ovit tamamlanma aşamasına geldi ama iki bölgeyi kavuşturacak olan Kırık Tüneli’nin ihalesi komik bir nedenle iptal edildi.

 

 

Karayolları tünelin ihalesine ‘öncelik arz etmeyen bir proje’ diyerek ödenek ayırmadığı ortaya çıktı.

Böyle bir şey ancak benim şehrimde olabilirdi. Yüzyılın projesi hayata geçti ama o projenin saç ayaklarından birini oluşturan bölüm yapılmadı. Gerekçe son derece trajikomik.

 

 

Kamu İhale Kurumu Karayollarının bu keyfi uygulaması karşısında görev hatırlatmasında bulunarak, ‘Bu sizin görev ve yetki alanınıza girmiyor. Bu ihaleyi öncelikli değil diyerek iptal edemezsiniz, böyle bir hak ve yetkiniz yok’ diyor.

 

 

Olay hala yetki tartışması üzerinden devam ededursun bir yıl daha yazışmalarla kaybolup gitti. Seneye Ovit tünelinin açılışı yapılacak. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

 

 

Peki o gün geldiğinde Sayın Cumhurbaşkanı şöyle mi seslenecek halka:  Olmaz denileni yaptık .Asrın Projesini  gerçekletirdik ama Erzurum’la Rize’yi buluşturamadık, çünkü  yolu kısaltacak ve bölgeleri birbirine bağlayacak olan kırık tüneli öncelikli değildi.

Tabi ki böyle bir şey olmayacak. Bu tünel önceliğimizde yok deyip bütçe ayırmamak ve ihaleyi iptal etmek ‘Benimde hayalimdi ‘diyen Recep Tayyip Erdoğan’ı sabote etmektir. Yıllardır adeta iğne ile kuyu kazan o insanların emeğini alaşağı etmektir.

 

 

 

O tünel için hala kazma vurulmamasında siyasilerinde ihmali vardır. Ben eminim ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asla ve asla bu garabetten haberi yoktur.

Bu ülke her zorluğu aşarda bu hantal bürokrasiden kurtulamaz. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 15-09-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları