Sevda Güneş

Zamlı faturalar…

01.10.2014 Sevda Güneş

Bu kış öyle görünüyor ki her açıdan sıkıntılı geçecek. Yılın altı ayını kar altında geçiren Doğu Anadolu için NASA ürkütücü bir rapor hazırlayarak Türkiye’de bu kışın çetin ve zorlu geçeceğini açıkladı.

Uzun yıllardır yaşanan soğukların en üst seviyede gerçekleşeceği bölge ise Doğu Anadolu olacak. ‘Bu sene kar erken gelebilir’ uyarısında bulunan uzmanlar halkı uyarırken, ülkede bir anda kömür, elektrik ve doğalgaza büyük zam geldi.

 

 

Bugünden geçerli olmak üzere elektrik ve doğalgaza yüzde 9 oranında zam yapıldı. Dolarda engellenemeyen yükseliş sadece elektrik ve doğalgazı değil, aynı zamanda ithal kömürü de vurdu.

Bu zamlardan en fazla etkilenecek illerin başında şüphesiz Erzurum geliyor. Erzurum’da kömür ve doğalgaz kullanımı oldukça yaygın. Ekim ayında başlanan kalorifer yakımı Mayıs ayına kadar kesintisiz devam ediyor.

 

 

İki yıldan bu yana yapılmayan zammın bir anda yapılması vatandaşın bütçesini ciddi anlamda zorlayacak.

Peki, bu yüzde 9’luk zam faturaya nasıl yansıyacak derseniz hemen küçük bir hesap yapalım. Diyelim ki ortama 400 liralık bir fatura ödemeniz vardı, bu ay size gelecek fatura miktarı 436 lira olacak. Yakıt kullanımı arttıkça fatura da bu oranda kabaracak. Eğer elektriği de bu hesaba katarsak bir ailenin aylık enerji giderine 50 liralık bir artış yansıyacak.

 

 

Dar gelirli, devletin bedava kömürüyle ısınacak ama orta direk bu faturalar ve kar altında ezilecek gibi görünüyor. Yıllardır ‘vergi indirimi’ isteyip duran Doğu Anadolu da ısınma problemi bu kış tavan yapacak…

 

 

Dün kar duasına çıkanlar bu kış az kar yağsın, çok soğuk olmasın diye dua edecek. Bu yıl medya sık sık ucuz ısınma yolları ve kabarık fatura şoku haberleri yapacak.

 

 

Bu zamma ses çıkaran sivil toplum kuruluşu olur mu?  Hiç sanmam. Şehrin en önemli sorunlarına karşı duyarsız kalan STK’lar bakanlığın yaptığı bu zamma asla ses çıkarmaz.

 

 

Öyle ya şehirde ağır sanayi yok. Orta ölçekli kuruluşlar var. Onların yaktığı yakıttan ne olur. Vatandaş zora girecekmiş, o da onların sorunu değil.

 

 

Yani biz yine kuzu kuzu hem yakmadığımız elektrik için kayıp kaçak bedeli hem de zamlı elektrik ve doğal gaz faturalarını ödeyeceğiz. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 01-10-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları