Sevda Güneş

Devletin ulusal politikası yok…

11.08.2015 Sevda Güneş

Terörün dini, dili ve ırkının olmadığını herhalde Türkiye kadar iyi bilen başka bir devlet yoktur. Biri bitmeden bir diğeri ortaya çıkıyor.

Hadi PKK’ya çözüm süreci altında tanınan imtiyazı anladık. Şehit cenazesi gelmediği için bu iş oluyor dedik. Gerçi aklıselim herkes gidişatın iyi olmadığını biliyordu, hele Doğu ve Güneydoğu’da yaşayanlar. Bırakın örgüt militanlarının silahlarını bırakıp ülkeyi terk etmelerini her geçen gün nasıl palazlandığına bizzat şahit oluyorduk.

Bu konuyu defalarca yazmış biri olarak o günlerde durumdan kendine vazife çıkaran kraldan çok kralcılar, benim çözüm sürecini baltalamak için bu yazıları yazdığımı iddia etmişti. O günde bu zavallı, beyni olmayanlara gülmüştüm.

Zira onlar bu ülkede neler olduğunu hiçbir zaman anlamadılar. Bugün bu ülkede terör örgütleri cirit atıyor, güvenlik güçlerimiz yok yere canından oluyorsa bunda sadece siyasilerin hatası yok.

Bugüne kadar içeriğinden zerre kadar haberleri olmayan, yanı başındaki teröristi dahi göremeyen, kör, sürü psikolojisi ile hareket eden toplumunda hatası var.

Bunlar artık herkes tarafından bilenen bir gerçek, bu nedenle uzun uzun yazmaya lüzum yok. Tekrar masaya oturulsun, çözüm sürecine geri dönülsün, yaşanan saldırıları ve şehit olan güvenlik güçlerimizin tekini bile hatırlamaz bu insanlar. 40 bin şehidin hakkını sormayan bu toplum bir ayda şehit olanların mı hakkını soracak…

Hadi PKK çözüm süreci adı altında palazlandı, dirildi. Bunu anladık da bu DHKP-C’ye ne diyeceğiz. Bunlarda mı aynı kapsamdaydı. Toplu bir çözüm sürecimi işletildi?

İstihbarat örgütleri bu süre içinde izine mi ayrıldı? Saldırının haberini alamıyoruz ama saldıran teröristi anında elimizle koymuş gibi buluyoruz…

Dün Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen terör saldırıları arasında kaynayıp giden bir haber vardı. Aralarında Erzurum’un da bulunduğu birçok ile gönderilen 16 kişilik canlı bomba timi bilgisi…

İŞİD terör örgütü militanlarının resimlerinin bulunduğu açıklamada, bu teröristlerin şehirlerde canlı bombalı eylemleri düzenleyecekleri bilgisi verilerek üst düzey önlem alınması isteniyordu.

Türkiye’nin artık teröre karşı ulusal bir politika belirlemesi gerekir. PKK, DHKP-C,TİKKO, İŞİD falan ayırmadan.

Terörden bu kadar çekmiş bir ülke düşününki bir duruşu, bir çizgisi yok. Değişen her hükümete göre politika belirleniyor. Tansu Çiller döneminde göz açamayan terör örgütü Tayyip Erdoğan döneminde masanın diğer tarafına oturabiliyor.

Eğer bu ülkenin ulusal bir politikası olmuş olsaydı gelen lidere göre değil ülkenin hassasiyetine göre şekil alınırdı.

Tüm bu süreç gösterdi ki su uyuyor ama düşman uyumuyor. Biri bitip diğeri başlıyor. Dün vur kaç taktiği uygulayan teröristler artık İstanbul’un göbeğinde güvenlik güçleri ile saatlerce çatışıyor. Üstelik artık eylemlerini sınır ötesine kaçmak için gece değil günün her saati yapıyor. Kent merkezlerine mayın döşüyor. İlçe merkezinden roket fırlatıyor.

Bu kadar çıldırmalarının nedeni elbette hava saldırıları, ciddi zayiat veriyorlar. Sınır ötesi bombalanırken sınır içinde de bunlara nefes aldırmamak gerekiyor.

Dün eleştirilere kulak vermediniz bari bu defa kararlılığınızdan vazgeçmeyin. Bu it sürülerine bu topraklarda yaşama şansı tanımayın. Bu devletin parası ile geçinen sonra bu devlete kurşun sıkanları bir kez daha karşımıza çıkarmayın… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 11-08-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları