Sevda Güneş

Her şeyi devletten beklemek!

30.05.2013 Sevda Güneş

Ot, saman sorunu derken başımıza bu kez de şap hastalığı çıktı. Doğu illerinin birçoğunda şap sıkıntısı yaşanıyor. Her köyde onlarca hayvan bu hastalıktan telef oluyor. Besici çığlık çığlığa ‘bittik’ diyor. Ziraat Odası Bakanlığı, bakanlığı suçluyor. Bakanlık ‘suçlu kuraklık’ diyor...

Erzurum Ziraat Odası Başkanı Mücahit Harmandar ,“Devlet her yıl ücretsiz yaptırdığı şap aşısını geri çekti. Hayvanlarımız bu yıl şap hastalığına yakalandı ve acilen soruna çözüm bulunmalı” diyor.

Sorunun en büyük kaynağı geri çekilen bu aşı olabilir. Ama bir şeyi anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu aşı geri çekilirken bu zatların aklı neredeydi. O gün neden çıkıp yetkili kurumlara ‘bakın beyler, bu aşı önemli, eğer bu aşı yapılmaz ise zaten can çekişen besiciyi bu kez şap vurur’ demediniz?

Yanlış bir karara itiraz etmek için illaki bugünümü beklediniz? Konuya dair bugüne kadar nasıl bir girişimde bulundunuz? ‘Olayın sorumlusu bakanlık’ derken kendinizde hiç sorumluluk görmediniz mi?

Besicilikle uğraşan insanlarda bu işte hatalıdır bana göre. Diyelim ki Bakanlığın bugüne kadar böyle bir uygulaması olmasaydı, hayvanlarınız her yıl şap hastalığı nedeni ile ölecek miydi?  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı  İl Müdürlüklerinden önceden ücreti  yatırılarak aşı  alınabiliyor. Şap Enstitüsü’nden bir sığır dozu için aşının çıkış  fiyatı 1.15 TL. Bu küçük meblağı bile sorun yapan besiciyi anlamak güç. Her şeyi devletten beklemek ne kadar doğru?

Aynı oranda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sınır illeri ve riskli bölgeler dışında aşı kampanyasına son verme kararı da bir o kadar yanlış ve sakıncalıdır. Türkiye’nin canlı hayvan deposu olarak bilenen Doğu Anadolu Bölgesi’nde besicilik hala el yordamı ile yapılıyor. Ahırlar desen atadan dededen kalma yöntemler ile işletiliyor. Hiçbir hijyen kuralının var olmadığı ahırlarda birde hayvana aşı yapılmayınca hastalık kaçınılmaz oluyor.

Bakanlığın açıklaması da en az hastalık kadar düşündürücü. “Geçen yıl ot ve saman sıkıntısı vardı, hayvanlar beslenemediği için sonuç bu oldu” görüşü gerçekçi değil. Bu aşıyı kaldırırken bu sonuçları düşünecek bir uzman veteriner yok muydu bünyenizde?  Neresinden bakarsanız bakın, bu işte Bakanlık, Ziraat Odası ve ‘her şeyi devlet yapsın, ben para kazanayım’ diyen besici ortak derecede hatalıdır.

Demek ki neymiş, makarna, patates hayvanların değil, insanların tüketeceği bir besinmiş. Demek ki neymiş, Erzurum’da en az sınır illeri kadar şap hastalığında riskli illerdenmiş. Demek ki neymiş, her şeyi devletten beklemek her zaman işe yaramıyormuş.

Ümidimiz ve beklentimiz odur ki, hastalık daha fazla ilerlemesin, sadece Erzurum’da karantinaya alınan 55 köye başka köyler eklenmesin. Ve daha da önemlisi ‘bu sene çok hayvan öldü’ deyip besiciden 12 liraya alınan etin kilosu vatandaşa 30 liraya satılmasın. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 30-05-2013
  
Yazarın Diğer Yazıları