Sevda Güneş

İtirazımız var!

29.09.2017 Sevda Güneş
‘Ne olacak bu memleketin hali’ derken KUDAKA’nın Erzurum’da yaptığı toplantıda aldığı karar yüreğimize su serpti!

Neymiş efendim Erzurum, Erzincan ve Bayburt için yabancı yatırımcılara yatırım çağrısı yapılacakmış.

Hangi yabancı yatırımcılar bunlar? Arap işadamları başta olmak üzere, Rusya, Gürcistan, İran ve Azerbaycanlı yatırımcılar.

Peki, hangi kapsamda bu çağrı yapılacakmış? Cazibe Merkezleri Programı kapsamında.

Haber merkezine gelen bu haberi okurken bir an aklımızla dalga geçildiği fikrine kapıldım. Zira Cazibe Merkezleri Programı için başvuruda bulunan Türk yatırımcıların akıbeti daha belli değilken, nasıl bir cazibe içine girdiğimiz netlik kazanmamışken KUDAKA’nın kalkıp bu çağrıyı yapması komik geldi bana.

Diyelim ki yabancı iş dünyası KUDAKA’nın bu çağrısını ciddiye aldı. Araplar, Ruslar akın akın Erzurum’a geldi. Bu çağrınızın altını nasıl dolduracaksınız. Elin Rus’una her halde ‘gel ahır aç, besicilik yap’ demeyeceksiniz. Çünkü besiciliğin babasını Ruslar yapıyor. Tarım ve hayvancılıkta ki kötü gidişimiz ortada…

Turizm yatırımı yapın desek oda cazibe kapsamında değil. Elbette buradan şu anlaşılmamalı, ‘yabancı yatırımcı bu şehre gelmesin’ demiyorum. Ancak bir yatırım ajansının bu çağrıyı yaparken en azından altını doldurması gerektiğini söylüyorum. Sırf bir çalışma ortaya koymak isteniyorsa öncelikle takip etmemiz gereken, hükümetin yaptığı Cazibe Merkezleri Programı’nın akıbeti olmalı.

Bir toplatınızda da destek olup para aktardığınız projelerin, şehrin kalkınmasına nasıl pozitif katkılar yaptığını bize anlatsanız. Adı üstünde kalkınma ajansı, hangi ili hangi projesi ile kalkındırdığınızı ortaya koysanız mesela…

Ya da hangi il hangi alanda yapılan yatırımlarla makus talihini değiştirebilir, onu izah etseniz bizlere…

Yoksa yabancı yatırımcı hayalini yıllardır başta belediye başkanları dahil tüm yetkililerden nakarat halinde dinliyoruz. Sizin yapmanız gereken yerli ve milli yatırımcıya destek olmak. Onların önünü açmaktır.  Bu şehirlerde dirsek çürüten müteşebbislere can suyu olmaktır.

Eğer tüm bunlar yapıldıysa, bu iller için yatırım alanları belirlenip fizibilitesi hazır ise sadece çağrı yapmakla kalmayın lütfen. Bu ülkeler için özel fuarlar hazırlayın ya da uluslararası fuarlara gidip kendiniz bizzat anlatın.

Ama sırf dostlar alışverişte görsün diye durmadan bu şehirlerin ağzına bir parmak bal çalmayın. İtirazım havanda su dövmeye, şahsınıza değil. Hatta sadece size değil bu şarkıyı diline dolayan tüm yetkililere… 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-09-2017
  
Yazarın Diğer Yazıları