Sevda Güneş

Koalisyon şifresi

24.06.2015 Sevda Güneş

Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün 25. dönem milletvekillerini ağırlayacak. 7 Haziran’da sandıktan çıkmayı başaran 550 vekil bugün yemin edecek.

 

En yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal TBMM Başkanı olarak ilk oturumu yönetecek.

 

Asıl sürpriz divan üyeliğinde yaşanacak.  Bugün Baykal’a divan üyesi olarak Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan eşlik edecek.

Teamüle göre divana en genç üyeler getiriliyor. 28 Yaşındaki HDP Şanlı Urfa Milletvekili Dilek Öcalan bu nedenle divan üyesi olacak.

Bu yıl meclise Erzurum’dan 5 yeni vekil giriyor. Eski içişleri Bakanı Efkan Ala ikinci kez meclis kürsüsünde olacak ancak bu kez seçilmiş biri olarak yemin edecek. Adnan Yılmaz’da ikinci kez o kürsüde olacak.

 

AK Parti’li Zehra Taşkesenlioğlu, İbrahim Aydemir, MHP’li Kamil Aydın ve HDP’li Seher Baha Akçıl ilk kez o kürsüye çıkacak ve yemin töreninin ardından 25. dönemde Erzurum’u temsil edecekler.

 

Vekillerin yemin töreni ile birlikte yeni Meclis Başkanı seçimleri de bir anlamda start almış oluyor. 27 Haziran gecesine kadar adaylık süreci işlemiş olacak. 

 

Tabi herkesin merak ettiği Meclis Başkanı’nın kim olacağı değil hükümetin ne zaman kurulacağı.

 

Kim kimle koalisyon kuracak? Kurulacak koalisyonun ne kadar süreceği, bir erken seçim ihtimalinin olup olmayacağı…

Tüm bunlara tam bir cevap olmasa da kimin kiminle koalisyon yapacağını Meclis Başkanlığı seçiminde göreceğiz.

Teamüle göre koalisyonda en fazla sandalyeye sahip parti başbakanlığı alırsa Meclis Başkanlığı da ikinci partiye veriliyor. Kapalı kapılar ardında bir anlaşma yapılmış ise Meclis Başkanlığına MHP veya CHP’li aday seçilecek. Bu durumdan kurulacak yeni hükümet ortağının da sinyali verilmiş olacak. 

Kurulacak koalisyon sorunsuz devam etse dahi Meclis Başkanlığı seçimleri 2 yılda tekrarlanacak.

 

Şimdi gözler yemin töreni ve sonrasında yapılacak olan Meclis Başkanlığı seçiminde. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-06-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları